Fot. Gotowość startowa na torze bez band

Stefan Smołka: Pamiętne zgrupowanie w Rybniku

13 września 2013 29

Głośnym echem po wojnie odbił się pierwszy w ogóle historii oficjalny mecz międzypaństwowy polskiej reprezentacji żużlowej, rozegrany pod koniec września 1948 roku na żużlowej bieżni stadionu stołecznej Skry. Poprzedziły go staranne wielomiesięczne przygotowania, w tym obóz treningowy i cykl sparingów. W kalendarzu Polskiego Związku Motocyklowego wyznaczono termin – przełom sierpnia i września, jako zarezerwowany na spotkanie szerokiej reprezentacji najlepszych motocyklistów energicznie odbudowywanej ojczyzny. Jako miejsce wybrano dość logicznie Warszawę, jako że tam miało dojść do historycznej konfrontacji.

Ten mecz z Czechosłowacją miał być hitem sezonu, najważniejszym wydarzeniem „święta motocyklowego Polski", przypadającego na dzień 26 września. Krótko przed wyznaczonym terminem Warszawa niespodziewanie odwołała swoją gotowość zorganizowania obozu, z nie do końca jasnych przyczyn. Gorączkowe poszukiwania nowego miejsca i… wybór padł na Rybnik, skąd szła fama o niezwykłej popularności sportu żużlowego, a działacze tamtejszego klubu żużlowego jawili się jako wyjątkowo rzutcy, pozbawieni jakichkolwiek kompleksów.

Szło wtedy w Rybniku nowe, klub niebawem miała przejmować branża budowlana, szykowała się do łagodnego przejęcia sterów, czego wyrazem była zmiana szyldu na Budowlani Rybnik. Nowy prezes Jan Konstanty okazał się wielką osobowością, ale to formalnie stało się faktem po obozie i samym meczu Polska – CSRS, w październiku 1948 roku.

Tymczasem propozycja zgrupowania kadry została przyjęta z entuzjazmem, a sam zjazd najlepszych żużlowców polskich, w dniach od 30 sierpnia do 12 września, stał się ważnym historycznym wydarzeniem, miłym wspomnieniem na lata dla wszystkich jego uczestników, a nade wszystko znakomitym punktem odniesienia na przyszłość. Rybnik ofiarnością i gościnnością sam urósł niepomiernie, a także podniósł wysoko poprzeczkę. Potrafił na dodatek przez lata podtrzymać w tym względzie piękne tradycje. Dziś, widząc szerokie grono ludzi ofiarnych i zaangażowanych w działalność ŻKS ROW, zwłaszcza tych, którzy przez lata naśladując śp. Andrzeja Skulskiego, trzymali twardo prężny klub miniżużlowy Rybki, pomimo znikomej pomocy ze strony, co smutne, władz samorządowych miasta. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, iż każda ekipa wcześniejszych sterników klubu żużlowego pod względem podtrzymania tradycji gościnności miała swoje zasługi i wyraźnie tego obrazu nie psuła.

W tamtym roku pierwszym w Rybniku o każdy szczególik, niemalże zachciankę każdą uczestnika zgrupowania, zadbano bez szemrania, z bezprzykładną ofiarnością, tak na obiekcie sportowym, gdzie rządzi organizator, ale przede wszystkim w miejscu zakwaterowania dla zawodników i osób towarzyszących, których musiało być niemało.

Miejsce zakwaterowania było specyficzne, zaskakujące, nawet w tamtych czasach trudnej rzeczywistości, kiedy to dużo mniej wokół dziwiło, mniej bulwersowało. A jednak… Dla owych kilkudziesięciu osób sportowej ekipy nie był to bynajmniej żaden hotel, gościniec czy zajazd, bo nawet ten największy wówczas w Rybniku, Świerklaniec nieopodal Rynku, nie miał szans pomieścić aż takiej liczby gości, wyposażonych dodatkowo w mało standardowy bagaż – sprzęt motoryzacyjny. Wybrano więc… szpital psychiatryczny. Niewiarygodne? Trzeba trochę znać topografię Rybnika, żeby zrozumieć, iż to ujmy nikomu nie przyniosło, a wręcz przeciwnie. Do dziś po okolicach Rybnika krąży anegdota, iż najlepszą odpowiedzią na wyśmiewanie się z faktu, że: „Wy tam macie szpital dla wariatów, he, he, he”, była odpowiedź: „No tak, mamy taki szpital, ale dzięki temu u nas wariaci są pod zamknięciem, a u was chodzą po ulicach i śmieją się z innych”.

Otóż kompleks szpitalny, zwany wówczas Śląskim Zakładem Psychiatrycznym, to architektoniczne cudo, miejsce bardzo urokliwe, utopione w zieleni małe miasteczko, leżące przy samym stadionie żużlowym, po drugiej stronie tej samej ul. Gliwickiej. Rozległy teren szpitala od wschodu biegnie wzdłuż drogi wylotowej wiodącej do Gliwic, od południa opadał za ceglanym płotem ku gliniance, dziś już całkowicie zasypanej (później na tym brzegu wybudowano ruchliwą dziś ul. Kotucza). Od zachodu szpital graniczył z rybnickim cmentarzem – dziś największym, na całej długości zachodniego parkanu okalającego – tuż po wojnie tylko w małym fragmencie przylegający do szpitala. Cała reszta terenu za zachodnim płotem była jeszcze wtedy rodzajem urokliwego poligonu, ulubionym miejscem wycieczek i biwaków dla rybniczan. Na północ od szpitala był (i wciąż na szczęście pozostał) pagórkowaty park Wiśniowiec. Przed i jeszcze przez lata po wojnie zakład psychiatryczny był niemal samowystarczalną gminą. Miał swoją hodowlę bydła i drobiu, masarnię, piekarnię, sad owocowy, szklarnię na warzywa, swój sklep, pralnię, magiel, warsztaty, kuźnię, szewca, fryzjera, a nawet swój pięknie wpisany w krajobraz kościółek, wyznaczonego dla chorych księdza, no i grabarza. To był prawdziwy kombinat, mający dodatkowo swoje filie, m.in. na Rybnickiej Kuźni, gdzie chorych leczyło się skutecznie poprzez fizyczną pracę.

Była tam rewelacyjna kuchnia, pieczono pyszne kołocze, a gościnność była wprost legendarna. Na owe dwa tygodnie wrześniowe (początek już 30 sierpnia) ogłoszono pełną mobilizację również w mieście, które aktywnie wspomagało szpitalną służbę, ale i sportowe pasje rybniczan. A że one dotyczą przede wszystkim motocykli i sportu żużlowego, to dla wszystkich było oczywiste. Nikt nawet o nich nie dyskutował, ponieważ przez pokolenia (do dziś) poruszają się drogą, której zablokować się nie da – w genach.

Postawiono na nogi wszystkie ważne persona – miejscowych decydentów, burmistrza, szefów handlu, gastronomii, szefa straży, milicji, związków zawodowych i partii. Uczestnikom obozu nie miało prawa niczego zabraknąć, więc w tak niełatwych czasach niczego nie brakło. Sportowcy odwzajemnili tę troskę ambicją i sportowym zaangażowaniem. W atmosferze serdeczności i ciepła, podkreślanej przez wszystkich, trenowali do upadłego, tocząc porywające pojedynki sparingowe pomiędzy sobą, przy wypełnionych trybunach rybnickiego stadionu. Na starym torze – bez band okalających tor – zajęcia prowadził doświadczony czeski motocyklista, a jednocześnie uznany trener Frantisek Seberka – aktualny wówczas reprezentant Czechosłowacji. Wtedy to po raz pierwszy, staraniem władz PZM, pojawiły się nowe lśniące maszyny stricte żużlowe marki Jap, przeznaczone wyłącznie dla Polaków, a sprowadzone specjalnie z wytwórni w Tottenham w liczbie sztuk 8. Zawodników na zgrupowaniu było znacznie więcej, więc wymieniali się sprzętem, a jedni w ogóle woleli nie wsiadać na te nowe stalowe rumaki Jap. Wśród tych ostrożnych mogli się znaleźć również dwaj znani rybniczanie, uczestnicy obozu – Eryk Pierchała i Paweł Dziura. Obaj już po „30” niczego już nie musieli udowadniać. Pan Eryk powoli kończył swoją przygodę na motocyklu, szykował się na „taryfę”, podobnie jak zrobił wcześniej jego kolega Ludwik Fajkis. Rok wcześniej został mistrzem Polski na żużlu w klasie motocykli o pojemności 350 cc. Paweł Dziura był jeszcze starszy, miał już 36 lat, ale jeszcze przez 10 lat brał udział w zawodach żużlowych, na koniec w CKS Czeladź. Dziura położył spore zasługi w szkoleniu rybnickiej młodzieży, a Józef Jarmuła swego czasu wspominał, że pierwszym człowiekiem, który go natchnął na „czarny sport” był właśnie odwiedzający raciborski dom Jarmułów Dziura.

Zdecydowanie bardziej otwarty na nowinki techniczne był trzeci rybniczanin na zgrupowaniu Ludwik Draga, kończący właśnie swój związek z upadającą Pogonią Katowice. Znalazło to wyraz w nominowaniu go na mecz Polska – Czechosłowacja i uczestnictwo w wielu jeszcze meczach polskiej kadry przez dwa lata 1948-1949. Oprócz tego w zgrupowaniu wzięli udział: Eugeniusz Zenderowski, Mieczysław Chlebicz, Jan Filipczak i Ryszard Morawski z Warszawy, Jak Krakowiak i Tadeusz Kołeczek z Łodzi, Zdzisław Najdrowski i Tadeusz Zwoliński z Grudziądza, Marian Nowacki i Jan Siekalski z Rawicza, Stefan Maciejewski z Ostrowa, Bolesław Bonin z Bydgoszczy, Józef Polak z Szopienic, Jerzy Jankowski z Bytomia, Edward Wrocławski (Rudolf Breslauer) z Katowic i wreszcie ten, który już wtedy wzbudzał najwięcej emocji, młodziutki Alfred Smoczyk z Leszna.

Na zakończenie obozu, 12 września rozegrano zawody kontrolne, niestety bez asów Smoczyka, Jerzego Jankowskiego i Józefa Polaka. Wygrał Ludwik Draga, bijąc dotychczasowy rekord toru należący do Jana Sanecznika. Wynik 95 sek. przy 405 m długości toru pobity został następnie przez Pawła Dziurę w następnym 1949 roku. Mecz z Czechosłowacja Polska wygrała 75:73

Stefan Smołka

 

chenyingying
21.03.2017 2:45:12

adidas shoes


air max 2016


oakley sunglasses outlet


longchamp bags


coach outlet


adidas yeezy


cheap ray bans


nike air max 1


ray ban sunglasses


toms shoes


tiffany jewelry


adidas nmd runner


lee jeans outlet


nfl jerseys wholesale


toms outlet


nike outlet


nike free running shoes


coach outlet


ferragamo outlet


true religion kids


montblanc pen


michael kors handbags


ysl handbags


roshe run


coach outlet online


michael kors outlet


adidas nmd r1


coach outlet online


ray ban wayfarer


coach outlet online


adidas outlet


oakley sunglasses


nike air max 90


adidas originals nmd


nike outlet


ralph lauren outlet online


coach outlet online


ray ban outlet


coach bags


oakley vault


nike outlet store


coach outlet


pandora charms


coach factory online


air jordans


pandora charms


cheap jordan shoes


ralph lauren outlet


fitflops


prada bags


true religion jeans


new balance shoes


adidas originals uk


michael kors handbags


ray ban sunglasses cheap


michael kors purses


christian louboutin sneakers


mbt outlet


north face outlet


nike sb shoes


michael kors


mont blanc pens


longchamp bags


cheap jordan shoes


ralph lauren outlet


coach outlet


polo ralph lauren


fila shoes cheap


oakley vault


coach outlet store online clearances


ralph lauren outlet


cheap ray ban sunglasses


oakley outlet


adidas trainers uk


mont blanc pens


michael kors outlet online


christian louboutin shoes


birkenstock sale clearance


christian louboutin outlet


vans outlet


puma outlet


toms outlet


mizuno shoes


oakley sunglasses outlet


christian louboutin sale


christian louboutin


oakley sunglasses sale


michael kors handbags


prada handbags


reebok outlet


mlb jerseys cheap


adidas yeezy boost


mac cosmetics


polo ralph lauren outlet


nike store


christian louboutin shoes


michael kors outlet online sale


caterpillar boots


oakley sunglasses


pandora charms


chenyingying20170321

zzzzz
21.03.2017 2:12:05

ray ban sunglasses


polo ralph lauren


nike free


carolina jerseys


san francisco 49ers jerseys


ghd flat iron


armani exchange


true religion jeans


the north face


hollister clothing


coach outlet store


the north face


philadelphia eagles jerseys


new york giants jerseys


los angeles clippers jerseys


reebok shoes


nike trainers uk


valentino shoes


carolina panthers jersey


cheap michael kors handbags


cheap nike shoes sale


nike air force 1


giants jersey


skechers outlet


ralph lauren outlet


vikings jerseys


salomon boots


browns jerseys


chicago bulls jersey


ralph lauren outlet online


michael kors handbags wholesale


pandora charms


mont blanc pens outlet


miami heat


polo ralph lauren outlet


michael kors


ghd hair straighteners


cheap jordans


los angeles lakers


nike trainers


cheap jordan shoes


cheap mlb jerseys


cheap nhl jerseys


michael kors handbags


ray ban sunglasses


versace shoes


ecco shoes outlet


instyler max


rolex replica


golden state warriors


green bay packers jerseys


nike roshe


saics running shoes


saints jerseys


cleveland cavaliers jersey


lions jerseys


michael kors handbags sale


atlanta falcons jersey


miami heat jersey


supra shoes


michael kors outlet


cheap basketball shoes


north face


dolce and gabbana shoes


michael kors handbags


replica rolex


cowboys jerseys


omega watches for sale


michael kors handbags online


ray bans


replica watches


michael kors handbags


oakley sunglasses


arizona cardinals jerseys


colts jerseys


michael kors outlet store


new balance outlet


nike air huarache


toms shoes


ecco


louis vuitton pas cher


minnesota vikings jerseys


cheap oakley sunglasses


michael kors handbags


longchamp le pliage


bears jerseys


michael kors handbags


pandora jewelry


adidas nmd


nike huarache


birkenstock sandals


mont blanc pens


michael kors outlet


ed hardy


michael kors handbags


michael kors handbags


ray ban sunglasses


michael kors outlet online


air jordan uk


nike air max 90


chaussure louboutin


cheap michael kors handbags


yeezy boost 350 white


tiffany and co outlet


converse trainers


chaussure louboutin pas cher


nike outlet


adidas nmd r1


replica rolex


red valentino


oklahoma city thunder jerseys


nike air huarache


michael kors outlet


jordan shoes


cheap jordans


oklahoma city thunder


seattle seahawks jerseys


steelers jerseys


dolphins jerseys


nike store


san antonio spurs jerseys


hollister


skechers shoes


hermes belts


michael kors handbags


jordan shoes


cleveland browns jerseys


michael kors outlet


michael kors outlet store


adidas nmd runner


louis vuitton sacs


jordan shoes


fitflops


eagles jerseys


packers jerseys


seahawks jersey


nike huarache


michael kors handbags


cheap michael kors handbags


coach outlet


ferragamo shoes


new orleans saints jerseys


michael kors outlet online


cheap jordan shoes


ralph lauren


jacksonville jaguars jersey


michael kors handbags


cheap nba jerseys


michael kors handbags


ralph lauren pas cher


ed hardy clothing


nike huarache


longchamps


nike air huarache


hermes belt


chicago bears jerseys


ravens jerseys


kansas city chiefs jerseys


michael kors handbags


under armour outlet


cheap ray ban sunglasses


michael kors outlet online


49ers jersey


coach


the north face outlet


hugo boss


michael kors outlet clearance


abercrombie and fitch


miami dolphins jerseys


hugo boss sale


nike huarache


michael kors outlet


hugo boss outlet


chicago bulls


michael kors uk


christian louboutin outlet


michael kors handbags


ecco shoes


birkenstocks


dolce and gabbana


ed hardy outlet


dallas cowboys jersey


indianapolis colts jerseys


michael kors handbags outlet


nhl jerseys


toms outlet


michael kors handbags


nike free 5


jimmy choo


omega watches


air force 1 shoes


boston celtics jersey


fitflops sale clearance


salvatore ferragamo


cheap oakley sunglasses


nike blazer low


nike huarache trainers


golden state warriors jerseys


jimmy choo shoes


true religion jeans sale


jets jersey


michael kors outlet


michael kors handbags


michael kors handbags clearance


coach handbags


michael kors handbags outlet


michael kors handbags


michael kors handbags


michael kors outlet


cincinnati bengals jerseys


cheap nike shoes


michael kors handbags


michael kors outlet


canada goose


ray bans


new england patriots jerseys


broncos jerseys


chiefs jersey


michael kors uk


cheap oakley sunglasses


cheap nfl jerseys wholesale


new york knicks


canada goose jackets


abercrombie and fitch kids


kobe 9


michael kors handbags wholesale


new balance shoes


michael kors handbags wholesale


replica watches


cheap nfl jerseys


pandora jewelry


longchamp bags


nba jerseys


michael kors handbags


new york knicks jersey


falcons jersey


reebok outlet


cardinals jersey


lebron shoes


bills jerseys


boston celtics


texans jerseys


instyler max 2


michael kors outlet


michael kors handbags clearance


nike blazer


nike trainers uk


gucci outlet


michael kors handbags


ed hardy uk


adidas nmd


cleveland cavaliers


armani exchange outlet


moncler outlet


michael kors handbags wholesale


michael kors handbags


cheap oakley sunglasses


nike blazer


titans jersey


yeezy boost 350


patriots jerseys


michael kors handbags wholesale


baltimore ravens jerseys


gucci sito ufficiale


san diego chargers jerseys


chargers jerseys


nike tn


new york jets jerseys


air max 90


ray ban sunglasses


raiders jerseys


converse shoes


buffalo bills jerseys


michael kors handbags outlet


detroit lions jerseys


tennessee titans jersey


rolex replica watches


replica watches


sac longchamp


cheap ray bans


michael kors uk


san antonio spurs


michael kors handbags sale


nike outlet store


gucci sale


pittsburgh steelers jersey


los angeles clippers


under armour shoes


gucci borse


oakley sunglasses


ecco shoes


bengals jersey


houston texans jerseys


redskins jerseys


pandora outlet


kobe 9 elite


michael kors handbags outlet


basketball shoes


nike store uk


los angeles lakers jerseys


washington redskins jerseys


denver broncos jerseys


nike tn pas cher


versace


hugo boss sale


dolce and gabbana outlet


oakland raiders jerseys


christian louboutin shoes


fitflops sale clearance


supra shoes sale


oakley sunglasses


oakley sunglasses


michael kors handbags


mlb jerseys


asics shoes


nike trainers


moncler jackets


yeezy boost 350 black


lebron james shoes


salomon shoes


nike blazer pas cher


michael kors outlet


nike roshe run


rolex watches


jaguars jersey


michael kors


tiffany and co


nike blazer pas cher


fitflops shoes


FinestCarpet
20.02.2017 6:18:32

But all the clincher would be privided you can get to tee time you've gotten set before difficult endure many mind numbing business conferences. The Caddy Dad Co-Pilot Back pack is sleek and stylish, has a great value design for example a intensively padded shoulder complex strip, and upgraded functionality by means of three quick access handles and additionally four velcro locking straps to earn getting from what your location is to while the golf skilled assistance, smooth, and additionally fast. Travel around by van or discuss, www.fasttravel.us


The top time in a holiday? Frequently! Here really are ideas certainly where an family may well travel, sun and experience quality effort spent at the same time! www.funtravelling.us


Risk management is about the major areas of main aim for businesses. Corporate purchasers are giving new insurance coverage and greater technologies to make sure you monitor employees' location just in case an sudden, especially as long as they are heading for foreign countries. For scenario, Concur Chances Messaging makes sense to identify all the travelers constantly anywhere and status updates them by means of alternate travel around arrangement as of course, if needed. www.mytravelling.us


The african continent, without whatever doubt, possesses some of the most complex great diversity of cultures, fauna and additionally landscapes. Is it doesn't perfect destination for those who would like to encounter an exciting and sensational holiday. African travel around adventures really are experiences which usually anyone should remember for years. www.traveladventure.us


Aimed located at offering debt compensation just for unanticipated purchases attendant to make sure you overseas travel around, European travel cover is accessible in more thatn enough types and additionally levels, pc type about journey intended through insured. Voyage duration, leasure activities items, www.travelbliss.us


Because Document routinely fly to same locale, I just hop on that airline's site and that can have a fabulous ticket booked within little time. But when we are simultaneously flying and additionally we're originating in different, then a travel manager makes a whole lot more sense. I spend a lot of time looking around multiple air fare sites obtaining us to reach and go away at somewhat duration. www.travelconsult.us


Today's hostels are not even just for those young. Most hostels produce travelers a range of private sites with or with out private bathrooms, or a fabulous bunk bed within the dormitory stating a bathrooms. Dormitory rooms is female sole, male sole or confused. www.travelcraze.us


TopGear comes with realized this approach, and directed their van program perfectly into a car and additionally travel technique. One of the most popular episodes that's involved their hope to buy bargain, secondhand motorbikes and travel around from To the to To the north Vietnam inside of two period. There were a fair number about crashes, but normally died. Injury is normally all part of the experience. www.travelcraze.us


The recession could very well be officially across; just don't go with the travel around industry to make sure you second which usually opinion even if. Things really are so damaging with travel around budgets slashed of the fact that few vendors left which usually still implement allow travel around, are finding that they will be having all the red ground rolled out to them. It's all part of the desperate programs hotels really are adopting to make sure you retain collaborative patronage. www.traveltoday.us


There are a number wonderful and additionally reputable travel around agents, but a fabulous Disney Country travel ingredient knows everything there may to have knowledge of Disney, while you benefit right from his/her skills and feel. Disney travel around specialists really are graduates for the College about Disney Skills, certifying individuals as advisors in Disney escape planning, as well as have qualified many your own Disney excursions. www.worldtravelling.usIt is difficult to get fresh and exciting content which they can use to entertain and engage younger kids. There are books especially written for children, with bright tinted pictures, some have different material glued in to offer some tactile stimulus, and others have sounds built in to aid learning through auditory means. educationmagazine.us


Interviews on the other hand, do are very effective as an educational tool. Most podcast job interviews do focus on providing information in the form of a question and answer. In theory they could provide non-educational information (for example interviews with celebrities) but in practice this is not common. educationtools.us


There's a demand for skilled educators in each education zone. Those with special education careers fulfill this need with their skill and knowledge base. Prospective teachers must fulfill tutorial requirements in their location which ordinarily needs. educationzone.us


Regardless which term you would like to use; Enrichment Program, Edu-tainment, Info-tainment, Purposeful Pleasure, Cultural Learnings to make Benefit for Cruise Voyager... whatever... these on-board combinations of education and entertainment are growing fast in popularity. educlub.us


Signs are not just a printed material pinned on the walls of your workplace. They should act as a daily safety reminder before you start working. Large, visible signs can help you understand what to do and avoid, maintaining a safe workplace. eduinsider.us


The next thing involves inspecting the house and determining if any repairs are required. Home issues can be divided into three main categories: functional issues, cosmetic problems and things that you cannot do anything about. Try to resolve the first two and compensate the third with the price. abcrealestate.us


There is some old conventional wisdom that goes like hiring a professional to handle work you are not sure of. This holds true in many areas and life. Be aware it is even truer in the realm of real estate. When you are seeking to purchase a commercial property, you cannot do so with the eye of a novice. commercialestate.us


Whatever function as the reason the home buying for first time buyers is a huge decision and they are confused and are looking for guidance and detailed information. The complete information and step by step details help first time home buyers. dreamrealestate.us


He used my questions right back at me and we had some great give-and-take and it was as you could really feel that biochemistry that is needed when entrepreneurs are talking about their passion of investing in real est. estatepassion.us


I sell whenever it is most advantageous for me to do so by many optional measures of personal advantage; and I make a very efficient business out of mastering the holding of property to optimize the buying and selling of property. propertycrew.us


As you can see, each of these individual activities is daunting and to be good at all four is near impossible. To understand why, let us give out a story. Michael Jordan is arguably the best basketball player that has ever lived. For personal reasons, realestatecrew.us


But if you don't currently need to have a business card, you will want to get your first real estate investor business card. For your first one, if you don't already know what for you to do in real estate investing, you may want to go with a cheap business card with basic contact information. realestate-group.us


So, as tempting as it may be, keep sex for a little while later. Not only will you feel more special when it finally does happen, but he'll think that he, and not just any man, deserves you. realestatelove.us


Do the research. Adults don't usually like to hear the word "studying" it brings back long, stressful or boring nights in college and high school. But you need to study up before you make a real estate investment. realestatepassion.us


List of "used to be" sub cities of Chennai, Tamil Nadu stretches, but traditional giants like Egmore and Besant Nagar remain on top. skyrealestate.us


In my travels I it also noted that there were many large car motorbike shops which actually had a quick lube attached to the dealership to ensure that customers who bought their cars there also came in to get their oil changed, automobilecenter.us


The Chevrolet Silverado of the Chevrolet and akin to it, the GMC Sierra of the GMC, are the newest of the regular pickups models from General Engines Company. By the year 2006, the Silverado was on the second spot of successful retailed pickups. automodels.us


Whether you are moving even to another state, junking your current ride altogether, or not satisfied with your current provider, there are a few things you need to understand so that it won't come back and haunt you like a bad penny. autoterminal.us


A combination of mobility solutions - telematics, analytics and communications, has eased the responsibility for auto insurers through information on driving style, collection of the same, analyses and reports that benefits all the stakeholders. bestautomobiles.us


Wondering what is the best vehicle for towing your toys? If you are someone that has a toy such as a camper, Jet Snowboarding or boat it is important to have a vehicle that will safely tow line the fun that you determine to play with. bestvehicle.us


Vashikaran Specialist
17.11.2016 10:42:08

Vashikaran

Vashikaran Mantra

Vashikaran Specialist

coach outlet
15.10.2016 5:21:15

ED Hardy Outlet Coach Outlet Store Online Kate Spade Outlet Cheap Jordans Michael Kors Outlet Store Coach Purses Coach Outlet Kate Spade Toms Outlet Louis Vuitton Fendi Handbags Giuseppe Shoes Michael Kors Outlet Stephen Curry Shoes Salomon Shoes North Face Outlet Stuart Weitzman Boots North Face Outlet
Tory Burch Shoes Michael Kors Handbags Coach Outlet Online Longchamp Outlet Red Bottom Shoes Moncler Jackets North Face Outlet Moncler Outlet Coach FactoryCoach Factory Outlet Kate Spade Outlet Ray Ban Outlet Christian Louboutin Shoes Prada Outlet Hermes Outlet Prada Handbags Coach Black Friday Michael Kors Outlet
North Face Outlet Coach Factory Outlet Kate Spade Outlet Coach Outlet Nike Roshe Run Buty Nike Air Max Burberry Scarf North Face Outlet North Face Outlet
Nike Air Max Red Bottom Shoes Christian Louboutin Outlet Balenciaga Handbags Balenciaga Handbags Kate Spade Outlet Toms Shoes Hermes Belt Louis Vuitton Outlet North Face Outlet Store North Face Jackets North Face Louis Vuitton Factory Outlet Louis Vuitton Outlet Timberland Outlet Cheap Timberland Boots Tory Burch Outlet Hermes Belt Kate Spade Outlet North Face Outlet UGG Outlet UGG Boots Black Friday Nike Roshe Run Versace Belt
Michael Kors Outlet Ralph Lauren Outlet Gucci Shoes Gucci Outlet North Face Jackets Prada Outlet Hollister Clothing Ferragamo Shoes Tiffany Jewelry Tiffany Outlet NFL Jerseys Cheap Jordans North Face Outlet North Face Outlet Skechers Shoes Marc Jacobs Outlet UGG Outlet North Face Outlet North Face Outlet
Chan Luu Sale Toms Outlet Beats By Dr Dre Coach Outlet Christian Louboutin Shoes Valentino Shoes Burberry Outlet Skechers Shoes Hugo Boss Guess FactoryHollister Jeans
Michael Kors Outlet Coach Factory Outlet Coach Outlet Online Coach Purses Kate Spade Outlet Toms Shoes North Face Outlet Coach Outlet North Face Jackets Toms Outlet North Face Outlet Nike Air Max Nike Hoodies Marc Jacobs Handbags Jimmy Choo Shoes Jimmy Choos True Religion Outlet ED Hardy Outlet North Face Outlet
Burberry Belt Louis Vuitton Belt Salvatore Ferragamo Marc Jacobs Handbags Lululemon Outlet True Religion Outlet Tommy Hilfiger The North Face Outlet
Michael Kors Outlet Coach Outlet Red Bottoms Kevin Durant Shoes New Balance Outlet Adidas Outlet Coach Outlet Online Stephen Curry Jersey Vans Outlet Ralph Lauren Outlet
Ugg Boots Sale UGGS For Women Skechers Go Walk Adidas Yeezy Boost Adidas Yeezy Adidas NMD Coach Outlet North Face Outlet Ralph Lauren Outlet Puma Outlet Polo Ralph Lauren
Under Armour Outlet Under Armour Hoodies Herve Leger MCM Belt Nike Air Max Louboutin Heels Jordan Retro 11 Converse Outlet Nike Roshe Run UGGS Outlet North Face Outlet
Adidas Originals Ray Ban Lebron James Shoes Sac Longchamp Air Max Pas Cher Chaussures Louboutin Keds Shoes Asics Shoes Coach Outlet Salomon Shoes True Religion Outlet
New Balance Outlet Skechers Shoes Nike Outlet Adidas Outlet Red Bottom Shoes New Jordans Air Max 90 Coach Factory Outlet North Face Jackets North Face Outlet
UGG Outlets Uggs Outlets UGG Outlet Store Ugg Outlets UGG Boots Outlet UGG Bailey Button Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Nike Roshe Run Pas Cher Nike Air Max Pas Cher Air Jordan Pas Cher Cheap Nike Roshe Run Cheap Nike Air Max 90 Kate Spade True Religion Tommy Hilfiger Air Jordan For Sale Cheap Nike Air Max 1 Jordan 11 Sale UK
Cheap Jordans 11 Salomon Outlet Burberry Outlet North Face Outlet

VashikaranSpells
07.10.2016 9:09:25

http://getyourlostloveback.weebly.com/
http://getyourlostloveback.weebly.com/about-us.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/service.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/black-magic.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/ex-back.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/wicca-spells.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/vashikaran.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/voodoo-spell.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/love-spells.html
http://getyourlostloveback.weebly.com/contact-us.html

26.09.2016 6:32:56

Martina Smith
07.09.2016 13:41:36

This is really good and interesting piece of work. i liked it,and wanted to know more about it. cataract surgery cost in india

SamPaul
03.09.2016 9:54:21

Have you been thinking about the power sources and the tiles whom use blocks I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to check out the new stuff you post.

java training jalandhar

geometrydashs
29.08.2016 9:39:05

This was actually what i was looking for, and i am glad to came here! Thank you very much
watergirl and fireboy
Geometry Dash

Vashikaran Specialist in Maharashtra
26.07.2016 12:43:51

http://www.vashikaranlovemarriagespecialists.com/Book-appointment-with-mumbai-vashikaran-specialist-in-pune-maharashtra.html

nitinrathod
09.07.2016 12:36:36

These types of evaluations are traced by Google. Give us the chance to serve you with reliable reviews and ratings. http://ranklikes.com/buy-android-app-store-reviews/

LoverBoy
06.04.2016 9:28:23

Which are the indicators of global recognition of individuals during this contemporary world? Of course, amount of followers on the Twitter account can be described as firm indication in today. buy twitter followers

Descargar Geometry Dash
05.03.2016 2:44:01

This article is really fantastic and thanks for sharing the valuable post.
Descargar Geometry Dash |Descargar Geometry Dash 2.0 |Geometry Dash|Geometry Dash 2.0 |

Linda Rose
05.03.2016 2:41:08

Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write
Geometry Dash 2.0 | Papa Louie 2|Trollface Quest 2|Dr Driving| Sonic Dash |Square Quick | Monster High Games | Impossible Quiz Answers | Agario | Stick Run 2

guoguo
06.03.2015 7:09:47

michael kors outlet


jordan 3 white cenment


lululemon sale


abercrombie & fitchfitch


retro 11


oakley outlet


louis vuitton outlet


cheap oakleys


tory burch outlet


michael kors outlet


christian louboutin shoes


michael kors watches


louis vuitton purses


michael kors watches


hollister clothing


louis vuitton outlet


michael kors purses


gucci handbags


gucci belts


burberry bags


ugg boots


moncler jackets


michael kors


toms.com


red bottoms


tods outlet


ralph lauren outlet


louis vuitton outlet


ugg boots


michael kors outlet sale


michael kors outlet


burberry bags


fitflops


fitflops outlet


fendi factory outlet


ray ban aviator


abercrombie kids


abercrombie fitch


nike nfl jerseys


ugg boots


michael kors outlet online


coach outlet store


oakley vault


ralph lauren outlet


coach outlet store online


marc jacobs bags


cheap jerseys wholesale


oakley sunglasses


air jordan 11


canada goose outlet


beats headphones


ugg outlet


coach factory online


michael kors handbags


louis vuitton


tory burch outlet online


michael kors handbags


ray ban aviators


hollister kids


guess outlet


abercrombie and fitch


ray ban sunglass


north face jackets


coach factory


coach outlet


coach factory outlet


michael kors outlet online


canada goose outlet online


burberry outlet


moncler jackets


ugg on sale


ugg boots sale


hollister jeans


jordan 11


cheap ray bans


tods sale


ray ban outlet


michael kors handbags


michael kors uk


michael kors uk


coach outlet store online


cheap rayban sunglasses


nfl jerseys


discount oakley sunglasses


jordan shoes


christian louboutin


coach outlet


ray ban clubmaster


louis vuitton handbags


michael kors outlet


michael kors handbags


abercrombie and fitch


coach handbags


coach factory


michael kors uk


canada goose


michael kors canada


christian louboutin outlet


ray ban sunglasses


chi hair strighteners


ralph lauren sale


oakley sunglasses


burberry scarf


michael kors


canada goose jackets


coach outlet


michael kors outlet


concord 11


fitflop footwear


abercrombie


coach purses


cheap nfl jerseys


louis vuitton handbags


marc jacobs outlet


ugg boots


michael kors watches


coach outlet online


canada goose jackets


michael kors outlet online


oakley sunglasses


louis vuitton


coach factory online


ugg boots outlet


ray ban glasses


michael kors canada


coach outlet store online


michael kors


burberry outlet


coco chanel


lululemon headbands


rayban sunglasses


louis vuitton


new lebron james shoes


louis vuitton


mont blanc legend


jordan 4


michael kors


cheap beats by dre


christian louboutin shoes


coach outlet store online


adidas shoes


ugg australia


coach outlet


oakley sunglasses cheap


fitflop outlet


michael kors outlet


abercrombie and fitch


timberland outlet


ugg boots for women


cheap toms


timberland outlet


celine bags


fitflop


ugg outlet


wholesale nfl jerseys


ugg boots clearance


cheap toms


uggs outlet


cheap jordan shoes


chanel online shop


coach outlet


ugg shoes


ugg australia


burberry handbags


replica rolex watches


abercrombie outlet


ugg boots


louis vuitton outlet


christian louboutin shoes


louis vuitton outlet


jeremy scott adidas


timberland uk


timberland canada


ugg slippers


uggs on sale


belstaff outlet


michael kors uk


kevin durant shoes 2014


michael kors outlet


coach factory outlet


adidas wings


copy watches


ghd


michael kors outlet online


burberry bags


christian louboutin outlet


michael kors handbags


louis vuitton outlet


michael kors


canada goose outlet stores


supra outlet


michael kors handbags


michael kors outlet online


micahel kors outlet


nike outlet


coach factory outlet


ray ban watyfarer


polo outlet


louis vuitton outlet


ugg outlet


oakley sunglasses


michael kors outlet online


michael kors


imitation watches


ugg boots for women


louis vuitton handbags


michael kors outlet online


retro 11


jordans 11


dior outlet store


lululemon


ray-ban sunglasses


michael kors outlet online sale


abercrombie store new york


hollister kids


canada goose


chanel outlet


mont blanc pens


michael kors handbags


gucci outlet


canada goose sale


michael kors outlet


uggs outlet


coach outlet


burberry handbags


louis vuitton handbags


chaenl bags


louis vuitton


canada goose sale


red christian louboutin


michael kors outlet


louis vuitton purses


replica rolex watches


oakley sunglasses


michael kors uk


coach outlet


gucci outlet


ray ban sunglasses sale


coach outlet


coach factory outlet


lebron james shoes 2015


rayban sunglasses


jordan 11


coach outlet store online


tory burch boots


coach factory outlet


red bottom christian louboutin


ugg australia


michael kors outlet online


louis vuitton


coach outlet store online


replica rolex watches


kobe bryant shoes for sale


abercrombie store


hollister jeans


lv bags


toms canada


michael kors outlet


ray ban sunglass


burberry handbags


tory burch outlet online


mont blanc pen


coach purses


ugg boots


christian louboutin outlet


discount oakley sunglasses


michael kors outlet online


timberland uk


coach outlet store online


p90x


mont blanc legend


coach outlet store online


coach factory outlet online


christian louboutin outlet


uggs for women


abercrombie & fitchfitch


chanel bags


burberry bags


coach outlet


louis vuitton


canada goose


cheap uggs


red bottom shoes


ugg outlet online store


coach factory


tods sale


christian louboutin outlet


louis vuitton outlet


louis vuitton purses


michael kors bags


mont blanc mountain


michael kors outlet


oakley sunglasses wholesale


hogan outlet


oakley sunglasses outlet


hollister co


mont blanc


true religion sale


abercrombie outlet


michael kors outlet online sale


coach outlet


ugg boots outlet


knockoff watches


canada goose


ugg boots


toms outlet


tory burch flats


hollister clothing store


retro jordans 4


cheap oakleys


michael kors watches


nike free run


canada goose jacket


jordan 11 low


tory burch outlet


louis vuitton outlet stores


michael kors outlet


jordan 11


polo ralph lauren home


cheap oakley sunglasses


tory burch outlet


abercrombie


michael kors


ugg outlet


michael kors outlet


ugg australia


cheap uggs


tory burch handbags


jordan concords


canada goose


marc jacobs outlet


michael kors outlet online


adidas running shoes


kate spade handbags


louis vuitton handbags


louis vuitton


coach outlet online


soccer jerseys


christian louboutin


abercrombie kids


moncler jackets


mont blanc pen


burberry bags


canada goose outlet


adidas shoes


coach outlet store online


coach outlet stores online


jordans 11


michael kors


gucci outlet online


michael kors outlet online sale


louis vuitton


michael kors outlet


coach factory outlet


www.louisvuitton.com


michael kors watches


belstaff leather jacket


michael kors


coach factory outlet


true religion outlet


gucci handbags


celine bags


hollister clothing store


air jordans


mulberry bags


ray ban eyeglasses


burberry bags


hollister clothing store


timberlands


ugg boots uk


michael kors


toms shoes


louis vuitton handbags


polo ralph lauren online


chanel handbags


louis vuitton


ray ban eyeglasses


insanity workout


christian louboutin shoes


louis vuitton


christian louboutin outlet


cheap rayban sunglasses


louis vuitton outlet


mulberry outlet


ralph lauren outlet


louis vuitton outlet


louis vuitton handbags


ray ban glasses


coach factory store


abercrombie


polo ralph lauren online


uggs for women


uggs outlet


canada goose sale


prada handbags


michael kors outlet online sale


cheap toms


red shoes


jordan 6 rings


ugg boots


burberry outlet


louis vuitton outlet


kors outlet


ray ban glasses


rolex watches outlet


michael kors outlet online


timberland boots for men


the north face


christian louboutin sale


michael kors outlet online


hermes outlet


hollister clothing store


toms wedges


louis vuitton outlet


mulberry uk


ugg slippers


coach outlet store


michael kors


ralph lauren


michael kors outlet online


michael kors handbags


michael kors outlet online sale


coach outlet online


jordan 11 concord low


ray ban canada


gucci handbags


louis vuitton handbags


jordan 13 retro


ray ban aviators


cheap toms


burberry outlet


michael kors handbags


ugg boots outlet


timberland canada


ray ban wayfarer


fitflops


canada goose jackets


abercrombie store


true religion outlet


louis vuitton handbags


louis vuitton


cheap uggs sale


ray ban outlet


polo ralph lauren online


jeremy scott adidas


jordan retro


coach outlet store online


moncler


tory burch sale


michael kors outlet


concords 11


uggs outlet


true religion


canada goose outlet


hollister clothing store


true religion outlet online


timberland boots


michael kors outlet online


abercrombie & fitch


ray ban aviators


michael kors outlet


toms promo code


ugg outlet


ray ban outlet


timberland canada


toms wedges


michael kors handbags


new jordans


uggs for women


hollister clothing


louis vuitton bags


canada goose jackets


burberry sale


canada goose outlet


ugg boots


coach factory outlet


ugg for women


michael kors uk


canada goose outlet


burberry outlet store


ugg boots


coach factory outlet


oakley vault


louis vuitton


jordan retro 8


true religion kids


michael kors canada


coach factory outlet


ray ban eyeglasses


michael kors handbags


gucci outlet


abercrombie and fitch


abercrombie fitch


polo ralph lauren


true religion


timberland pro


jordan 6 rings


true religion outlet


wholesale nfl jerseys


coach factory outlet


canada goose outlet


oakley sunglasses cheap


ray ban sunglasses


kate spade


cheap oakley sunglasses


hollister


louis vuitton handbags


coach outlet


coach factory store


hollister


gucci handbags


jordan 11 low


ralph lauren bedding


kobe bryant shoes


christian louboutin


louis vuitton handbags


tory burch outlet


louis vuitton outlet


hollister clothing store


tod's outlet store


tod's shoes

louis vuitton replica
27.09.2013 13:04:31

louis vuitton replica bags in india Stowarzyszenie ŻKS ROW Rybnik - Aktualności - Stefan Smołka: Pamiętne zgrupowanie w Rybniku
louis vuitton replica http://www.juanpedromolla.com/itbag.html

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
15.09.2013 14:53:54

A co za bajke zaś powiedzom że Bridger 15 Pkt a Pyszny 0 Pkt .
ZŁODZIEJE To takie oszczędności na nowe motor
kapsle sie znudzili zy Tyskiego oszczędzacie na Bridgerze !!!!!!!!!

POMYLENCY
15.09.2013 14:41:51

Porombani ludzie Sławka Pysznego za Lewisa Bridgera .

Czyste idioty wy tym klubie

Stefan Smołka
14.09.2013 15:57:14

Dziękuję Panu Jerzemu za nadzwyczaj cenne informacje uzupełniające. Swoją wiedzę, poza znakomitą (gratuluję) książką "Rybnik żużlem stoi" czerpałem również z relacji straszych ludzi, m.in. zmarłych już członków mojej rodziny, od wieków rybniczan, a także nieżyjącego już niestety śp. Ludwika Dragi. Jeszcze raz bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam s

PS Z tym motorem w herbie Rybnika, co proponuje "rybniczok", to dobry pomysł. Może małe referendum?

rybniczok
14.09.2013 14:16:37

Czy się to komuś podoba, czy nie. Praprzodkiem i pionierem Polskiego żużla jest Rybnik i Leszno.
Rybnik i jego mieszkańcy od zawsze kochają żużel, chociaż niektórzy próbują zohydzić tą dyscyplinę. A tak pół żartem, pół serio, w herbie Rybnika obok szczupaka powinien pojawić się motor żużlowy

Jerzy S.
14.09.2013 12:13:55

cd. do ostatniego zdania - Nad całością spraw związanych z przygotowaniem motocykli do treningów i zawodów czuwał Pan Edward Filipowski, specjalnie oddelegowany mechanik PZMoT. JS.

Jerzy S.
14.09.2013 12:11:05

Dodatek , a więc: O tych i innch sprawach pisałem w 2001 r. na łamach wydawnictwa "Rybnik żużlem stoi". Od siebie dodam, ze na łamach książki zamieszczona jest fotografia (st. 9) wszystkich uczestnikow zgrupowania. Ponadto, aby bylo troche nazwisk decydentów (bo ich brak) dodam, że funkcję dyr Śląskiego Zakladu Psychiatrycznego pełnił Pan Hipolit Latyński (zabezpieczył unrrowskie paczki, łóżka wraz z pościelą udostępnbil kuchię i pralnie szpitalną). Oprócz tego o wyzywienie zadbal operatywny Pan Augustyn Student, ktory z personelem serwował doskonale posilki (4.200 cal). Z kolei miejscowi spece od sportow uzupełniajacych przygotowywali kadrowiczów aplikując im - zajęćia z gimnastyki, lekkoatletyki, a nawet boksu celem nabycia tak potrzebnej odwagi podczas żużlowych ścigań. Jeśli zajdzie potrzeba fotograię mozna zamieścic przy pierwszej okazji ?!
Nad całóśćia spraw związanych z przygotowaniem mot
I to właściwie wszystko, pozdrawiam, Jerzy Szczygielski

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZY MECZ
Do sezonu jeszcze miesiąc

KUP BILET ONLINE

Tabela PGE EKSTRALIGA
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Stal Gorzów
  0
  0
  0
 • 2.
  Get Well Toruń
  0
  0
  0
 • 3.
  Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
  0
  0
  0
 • 4.
  Betard Sparta Wrocław
  0
  0
  0
 • 5.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  0
  0
  0
 • 6.
  ROW Rybnik
  0
  0
  0
 • 7.
  FOGO Unia Leszno
  0
  0
  0
 • 8.
  Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa
  0
  0
  0

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

SONDA