K. S. ROW Rybnik
Fot. Jan Ciszewski zaczynał swoją przygodę z komentowaniem sportu na stadionie w Rybniku / polskieradio.pl

Stefan Smołka: Najlepsi w Rybniku w latach 1950-1951

22 sierpnia 2014 13

W ostatnim odcinku z cyklu zjazdów najlepszych polskich żużlowców do Rybnika dotknęliśmy sezonu 1950 - bardzo trudnego dla polskiego żużla - roku śmierci dwóch wielkich żużlowych herosów – Alfreda Smoczyka z Leszna i Tadeusza Kołeczka z Łodzi. W dalszych latach również zdarzały się imprezy z udziałem najlepszych, ściągające na stadion przy Gliwickiej dziesiątki tysięcy fanów czarnego sportu. Było to o tyle zrozumiałe, że ówczesny zespół Budowlanych z Rybnika w ciągu sezonu 1950 przeszedł niezwykłą metamorfozę. Wiosną rybniczanie musieli w zwycięskich barażach (w efekcie słabszego sezonu 1949) udowodnić przynależność do najwyższej klasy rozgrywek, a już jesienią niespodziewanie fetowano w Rybniku tytuł drużynowego wicemistrza Polski.

Co więcej, wystarczyło wygrać u siebie trójmecz z Unią Leszno i Kolejarzem Rawicz, by świętować pierwszy laur DMP. Niestety dwaj sąsiedzi z podrybnickich Stanowic o takim samym imieniu Ludwik – Draga i Beer oraz Alfred Spyra w niedzielę 4 czerwca mieli wyraźnie słabszy dzień. Tylko jeden nieustępliwy Paweł Dziura zdobywając 12 punktów na swoim torze stanął na wysokości zadania. Błędy rybniczan bezwzględnie wykorzystała Unia Leszno (świetny niepokonany Henryk Woźniak, Józef Olejniczak, Zdzisław Smoczyk i Stanisław Glapiak) i to ona sięgnęła po swój drugi już tytuł najlepszego klubu żużlowego w Polsce. Szkoda było tej przegranej rybnickiej batalii, ale ta klęska wyraźnie zmobilizowała miejscowe środowisko o tak już wówczas przecież bogatych, jeszcze przedwojennych tradycjach.

Przede wszystkim od roku 1951 definitywnie oddano klub dynamicznie rozwijającej się branży górniczej. Klub żużlowy pod możnym patronatem Zrzeszenia Górnik trafił w ręce pełnych pasji ludzi czynu z Klubu Sportowego Ryf z niezwykle oddanym, kompetentnym i wymagającym prezesem Ludwikiem Peistem na czele. To właśnie od tego czasu pojawiają się w klubie znaczące nazwiska pracowników Rybnickiej Fabryki Maszyn (górniczych), późniejszych współautorów wielkich sukcesów Górnika Rybnik i KS ROW – prezesa Peista, legendarnego kierownika drużyny Jerzego Kubika, świetnych mechaników Albina Liszki i Konrada Kuśki i jeszcze wielu innych, mniej czy bardziej zapomnianych ofiarnych działaczy rybnickich.

W konsekwencji świetnej postawy rybnickiej drużyny w sezonie 1950 oraz owego błyskawicznego przebranżowienia klubu żużlowego, to właśnie Rybnik wybrano na siedzibę Zrzeszenia Sportowego „Górnik”. Prawdę mówiąc wielkiego wyboru wówczas nie było, ale nie takie cuda widziały stalinowskie czasy w Polsce i nie tylko. Już w maju 1951 roku, krótko przed inauguracją zrzeszeniowej ligi, zorganizowano przy stadionie zgrupowanie sportowe w formie obozu treningowego dla zawodników Zrzeszenia „Górnik”. Oprócz rybniczan, tych znanych i mniej znanych jak Paweł Dziura, Alfred Spyra, Robert Nawrocki, Joachim Maj, Józef Wieczorek, Daniel Baron, Robert Grymel, Ludwik Beer i Ludwik Draga, w zajęciach na stadionie przy Rudzie i sali szkoły podstawowej nr 29 udział wzięli Dominik Glacjalny, Michał Czerny i Józef Herman z Górnika Czeladź, Wacław Borowiecki i Franciszek Hudała z Górnika Sosnowiec i inni. Tu warto zatrzymać się i przypomnieć pewną postać z kategorii absolutnie niezwykłych.

Wacław Borowiecki był przyjacielem Janka Ciszewskiego, który z rodzinnego Sosnowca do Rybnika przyjeżdżał niemal codziennie już od pierwszego roku polskiej żużlowej ligi – 1948. Ten Ciszewski to był prawdziwy wulkan energii. Chciał za wszelką cenę jeździć na żużlu, pomimo wyraźnego kalectwa (krótsza jedna noga). Specjalnie modyfikowano dla niego motocykl, ubierał kufajkę, wkładał kask i… pod okiem Pawła Dziury wchodził w łuk ze ślizgiem. Nie wychodziło, co oczywiste, jak to sobie zamarzył, bo przecież chciał wygrywać, innej opcji dla niego nie było. W końcu zrezygnował, ale przy żużlu pozostał.

Jan Ciszewski – gaduła jakich mało – już w wieku 18 lat brał mikrofon i relacjonował przebieg zawodów na stadionie w Rybniku, w nieodłącznym berecie z antenką. Robił to tak znakomicie, że zawody z jego udziałem, z jego niesamowitym magicznym głosem, pełnym dramaturgii, ale i radosnej nadziei, chciało oglądać coraz więcej ludzi. Byli tacy, co tylko dla Ciszewskiego przychodzili na rybnicki stadion. Porywał refleksem, przednim dowcipem i niepowtarzalną barwą swojego głosu. W konsekwencji zainteresowało się nim katowickie radio, wreszcie i ogólnopolska telewizja. Tu przeszedł do historii jako sprawozdawca meczów piłkarskich zabrskiego Górnika w europejskich pucharach (przełom dekad lat 60. i 70. ub. wieku) i polskiej narodowej reprezentacji trafiającej za jego czasów (lata 1972-1982) do najściślejszej światowej czołówki. Nie brakuje opinii, że to również zasługa urzekającego i wysoce mobilizującego sportowców do nadludzkiego wysiłku głosu czarodzieja mikrofonu ”Cisa”. Pamiętajmy – to wszystko zaczęło się w Rybniku.

W lidze odsłony 1951 rybniczanom poszło całkiem nieźle, zajęli trzecie miejsce wśród najlepszych klubów z Polsce. Unia Leszno znów zwyciężyła, ale gwardziści z Bydgoszczy wyprzedzili górników tylko lepszym bilansem małych punktów. Liderami drużyny pozostawali Paweł Dziura, coraz lepszy Alfred Spyra i Ludwik Draga, choć ten ostatni trochę miotał się, nie do końca wiedząc na co postawić ostatecznie. Najmłodszy z rodu Dragowego mocno zaangażowany był w pracę zawodową jako urzędnik wojewódzkiego Wydziału Komunikacji, świetny motocyklista szosowy, często stawający na podium dla najlepszych w tej konkurencji. Na dodatek Ludwik Draga był w Rybniku szkoleniowcem (obok Pawła Dziury, choć takiego etatu formalnie w klubie nie było), a ponadto sprawdzał się jako opiekun kadry narodowej podczas zgrupowań (m.in. w Bytomiu, Lublinie i Warszawie).

Oddelegowanie Ludwika Dragi w lipcu 1951 roku do pracy w nowo powstającym Województwie Opolskim, gdzie tworzył zręby wojewódzkiego Wydziału Komunikacji i opolskiego oddziału PZM, praktycznie zakończyło karierę tego bardzo wszechstronnego sportowca-motocyklisty. W annałach opolskiego rozdziału sportu żużlowego w Polsce Ludwik Draga pozostał jako ten pierwszy, który kręcił pokazowo kółka na stadionie Kolejarza, na długo zanim powstała tam żużlowa sekcja.

Do drużyny ligowej w Rybniku powoli wchodzili młodsi żużlowcy jak Robert Nawrocki, Józef Wieczorek, nastoletni Joachim Maj (cała trójka później bardzo zasłużona dla klubu i całego polskiego żużla) i Daniel Baron. Co ciekawe nikt z wymienionych wyżej nie pochodził z Rybnika czy bliskich okolic – Nawrocki ze Świętochłowic, Wieczorek z Tarnowskich Gór, Maj z Borowej Wsi, skąd najbliżej do Rudy Śląskiej, a Daniel Baron z Katowic. Widać stąd jakim magnesem był ów dynamicznie rozkwitający na bazie przedwojennych tradycji rybnicki ośrodek sportu żużlowego.

Rybniczan jednak też w zespole nie brakowało. Ta tradycja bazowania na miejscowych wychowankach jest odwieczna i dzięki Bogu do dziś nieprzerwana. Na początku lat 50. wciąż w grze pozostawali Draga, Dziura czy Robert Grymel, a poza nimi do drzwi drużyny pukali niejaki Bugdoł, Ernest Widuch, Edmund Ziętek, a wśród początkujących wyróżniali się szczególnie Marian Philipp, Stanisław Siemek i Zygmunt Kuchta. Szły lepsze dni dla żużlowego Rybnika.

Do dziś Rybnik żużlowo pozostał najsilniejszym klubem na Górnym Śląsku. Ucichły niestety motory w Świętochłowicach, a w szerzej rozumianym regionie tylko częstochowski Włókniarz bije się dzielnie w ekstralidze, zaś opolski Kolejarz nie wychodzi poza średni poziom stanów niskich. Brakuje w Opolu wychowanków, co Rybnik od początku wyróżnia, a co warto kontynuować i z pietyzmem pielęgnować.

Stefan Smołka

 

hxy
21.04.2017 14:33:04

hxy4.21

nfl jerseys


michael kors handbags


coach outlet


polo ralph lauren


nba jerseys


ralph lauren


adidas shoes


coach outlet online


ralph lauren uk


oakley sunglasses


juicy couture tracksuit


oakley sunglasses


ray ban sunglasses


cheap ray ban sunglasses


dior sunglasses


coach factory outlet


michael kors outlet online


ralph lauren uk


hollister shirts


nike free 5


michael kors handbags


louis vuitton


michael kors outlet


michael kors outlet clearance


polo outlet online


fitflops


polo outlet


oakley sunglasses wholesale


michael kors outlet clearance


ralph lauren outlet


gucci outlet


louis vuitton outlet stores


louis vuitton outlet


ralph lauren outlet


hollister clothing store


cheap jordans free shipping


nike uk store


omega outlet


kd shoes


prada shoes


ferragamo outlet


jordan shoes


coach outlet online coach factory outlet


chrome hearts


true religion jeans sale


fitflops shoes


pandora jewelry


cartier watches for sale


true religion jeans


michael kors outlet


mont blanc pens


foamposite shoes


rolex orologi


michael kors uk


salomon shoes


ray ban sunglasses


pandora outlet


coach outlet online coach factory outlet


jordan shoes


reebok trainers


michael kors outlet clearance


coach outlet online


cheap ray ban sunglasses


christian louboutin shoes


cheap jordans


polo ralph lauren outlet


coach outlet clearance


oakley sunglasses


oakley sunglasses


beats headphones


cheap jordan shoes


nike outlet store


oakley sunglasses wholesale


oakley sunglasses wholesale


nba jerseys


swarovski crystal


replica watches


puma shoes


coach outlet online


ferragamo outlet


michael kors wallets


oakley sunglasses


air max 2015


michael kors handbags outlet


soccer jerseys


ralph lauren outlet


longchamp


kobe bryants shoes


ferragamo shoes


hollister clothing


coach outlet online coach factory outlet


michael kors outlet


michael kors outlet online


ferragamo shoes sale


polo outlet


michael kors handbags outlet


oakley sunglasses


polo ralph lauren outlet


true religion sale


mulberry handbags


christian louboutin outlet


thomas sabo


nike shoes for women


mbt shoes outlet


swarovski outlet


swarovski jewelry


tory burch outlet


coach factory outlet


fitflops sale clearance


fitflops sale clearance


coach outlet online


polo outlet


michael kors handbags


gucci bags


coach factory outlet


nike store


michael kors outlet


hermes outlet


christian louboutin outlet


hollister shirts


bottega veneta outlet online


coach factory outlet


louis vuitton handbags


louis vuitton


coach outlet store online


true religion jeans


burberry outlet


louis vuitton handbags


air max 90


louis vuitton


herve leger dresses


fitflops uk


football shirts


coach outlet store online


michael kors


pandora jewelry


coach factory outlet


coach outlet


michael kors handbags


michael kors outlet clearance


asics


cheap nfl jerseys


longchamp handbags


polo ralph lauren


louis vuitton


gucci outlet


nike free running


michael kors outlet


hollister sale


louis vuitton outlet stores


salomon outlet


louis vuitton


yeezy boost 350


michael kors handbags


christian louboutin sale


oakley sunglasses wholesale


cheap replica watches


hermes outlet


mulberry handbags


nfl jersey wholesale


ecco outlet


ecco shoes


kate spade outlet


replica watches


mac cosmetics sale


oakley sunglasses


ralph lauren


michael kors outlet


cheap nfl jerseys


fitflops sale


fred perry polo shirts


polo shirts


cheap jordans


oakley sunglasses


oakley sunglasses wholesale


michael kors canada


cartier watches


coach outlet online


cheap ray ban sunglasses


nba jerseys wholesale


true religion jeans


tory burch outlet stores


ralph lauren polo


jerseys wholesale


mulberry sale


rolex watches for sale


ralph lauren polo


fitflops


coach handbags outlet


polo outlet


coach outlet


mulberry outlet


ray-ban sunglasses


tory burch outlet online


michael kors outlet online


hermes birkin bag


christian louboutin shoes


nike air huarache


cheap ray ban sunglasses


christian louboutin online


michael kors handbags outlet


adidas trainers


burberry outlet


ralph lauren outlet


instyler ionic styler


michael kors factory outlet


cheap oakley sunglasses


tory burch outlet online


louis vuitton outlet


true religion jeans


yeezy boost 350


christian louboutin shoes


sac louis vuitton pas cher


oakley sunglasses


mizuno shoes


air max uk


cheap ray ban sunglasses


rolex watches for sale


giuseppe zanotti shoes


christian louboutin shoes


coach factory outlet


air max 90


longchamp outlet


oakley sunglasses


polo outlet


fred perry polo


coach outlet store


oakley sunglasses


true religion outlet


ralph lauren uk


true religion outlet


longchamp handbags


oakley sunglasses


polo ralph lauren


christian louboutin outlet


longchamp outlet


beats headphones


coach outlet


cheap jordan shoes


kobe shoes


ray ban sunglasses


longchamp outlet online


tory burch outlet online store


louis vuitton bags


nike shoes


michael kors outlet


cheap jordans


christian louboutin shoes


ray ban sunglasses


coach factory outlet


cartier outlet


hermes bags


los angeles lakers jerseys


adidas shoes


fitflops


cheap nhl jerseys


cheap oakley sunglasses


fitflops sale clearance


true religion jeans


polo outlet stores


christian louboutin shoes


nike store uk


michael kors wallets for women


polo ralph lauren


cartier watches for sale


coach outlet store online


marc jacobs sale


cheap oakley sunglasses


cheap jordans


converse shoes


chrome hearts


louis vuitton handbags


air force 1 shoes


louis vuitton uk


burberry outlet store


gucci outlet online


ed hardy tshirts


michael kors outlet clearance


ray ban sunglasses wholesale


mac cosmetics


louis vuitton outlet


cheap oakley sunglasses


true religion outlet


mulberry bags


hollister uk


louis vuitton outlet


louis vuitton outlet


ralph lauren polo


cartier watches


polo outlet stores


cheap nfl jerseys


louis vuitton


mulberry bags


nike foamposite


nike trainers


adidas outlet


nike shoes uk


michael kors outlet clearance


adidas uk store


chrome hearts outlet


rolex watches,rolex replica watches,replica rolex watches,replica watches


cheap oakley sunglasses


nike trainers


michael kors outlet


nike air max 90


los angeles lakers


ralph lauren


true religion jeans


louis vuitton outlet stores


nike roshe one


michael kors outlet


oakley sunglasses


coach outlet online


michael kors uk


cheap ray ban sunglasses


louis vuitton outlet


louis vuitton outlet stores


louis vuitton


juicy couture outlet


oakley sunglasses wholesale


giuseppe zanotti outlet


kate spade


michael kors outlet


ralph lauren pas cher


louis vuitton outlet


michael kors outlet clearance


oakley sunglasses wholesale


polo ralph lauren outlet


hermes outlet store


tory burch outlet


fitflops sale clearance


christian louboutin


louis vuitton outlet


polo ralph lauren


ferragamo outlet


christian louboutin


puma outlet


nike blazer pas cher


coach outlet


coach handbags


michael kors outlet online


rolex watches,rolex watches,swiss watches,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex


polo ralph lauren


mbt shoes


ralph lauren outlet


michael kors


mulberry handbags sale


ferragamo shoes


coach factory outlet


cheap mlb jerseys


coach outlet online


cheap jordans


polo pas cher


tory burch outlet online


michael kors


ray bans


mulberry uk


ray ban sunglasses


michael kors outlet clearance


beats by dre


polo ralph lauren


true religion jeans


iphone case uk


tory burch outlet


louis vuitton outlet


yeezy boost


hollister clothing


rolex watches


mont blanc pens


christian louboutin


oakley sunglasses sale


adidas nmd


adidas nmd


kate spade handbags


oakley sunglasses


swarovski crystal


hollister clothing


cheap oakley sunglasses


nike outlet store


polo ralph lauren


ysl outlet online


ferragamo outlet


rolex watches


polo outlet


coach outlet


fitflops outlet


mcm outlet


michael kors outlet


kobe bryant shoes


cazal sunglasses


louis vuitton


oakley sunglasses


Nike Free shoes


gucci outlet online


louis vuitton handbags


cheap oakley sunglasses


oakley sunglasses


oakley sunglasses wholesale


mulberry bags


coach factory outlet


cheap ray ban sunglasses


ralph lauren outlet stores


christian louboutin outlet


christian louboutin outlet


christian louboutin shoes


nike air max


adidas uk


longchamp handbags


ray ban sunglasses outlet


michael kors outlet online


hermes belts


lacoste polo shirts


polo ralph lauren


louis vuitton


jordan 4


swarovski crystal


nike roshe


michael kors outlet


coach outlet online


cheap oakley sunglasses


louis vuitton outlet online


ray ban wayfarer


true religion outlet


kobe 9 elite


oakley sunglasses sale


asics,asics israel,asics shoes,asics running shoes,asics israel,asics gel,asics running,asics gel nimbus,asics gel kayano


polo outlet


reebok shoes


nike roshe run


longchamp outlet


omega watches


ferragamo shoes


oakley sunglasses


tory burch outlet


supra shoes sale


oakley sunglasses


longchamp outlet


michael kors outlet clearance


longchamp


beats by dre


michael kors factory outlet


coach outlet online coach factory outlet


ray ban sunglasses


iphone case


mlb jerseys


true religion outlet


oakley sunglasses


herve leger outlet


rolex watches


tods outlet online


chrome hearts outlet


coach outlet online


swarovski crystal


gucci site ufficiale


cartier watches


true religion jeans


michael kors uk


cheap soccer jerseys


nike outlet store online


longchamp handbags


coach outlet


burberry outlet store


michael kors canada


new balance shoes


nike roshe run


louis vuitton


polo ralph lauren


adidas outlet store


coach outlet store online


coach outlet


ralph lauren uk


ralph lauren outlet


hollister clothing


polo shirts


michael kors uk


air max 90


michael kors handbags


cheap ray bans


supra shoes


christian louboutin outlet


coach outlet


nhl jerseys


pandora charms sale clearance


thomas sabo charms


mcm backpack


lebron shoes


coach outlet


louis vuitton outlet


coach factory outlet


roshe run


gucci handbags


ralph lauren polo


cheap oakley sunglasses


gucci outlet


christian louboutin


coach outlet online


michael kors handbags


true religion uk


cartier watches


air max 90


louis vuitton outlet


michael kors handbags


louis vuitton outlet clearance


tory burch outlet online


oakley sunglasses wholesale


nike roshe run


beats headphones


michael kors outlet


coach outlet online


michael kors outlet clearance


louis vuitton outlet store


vans outlet


swarovski outlet


mlb jerseys


louis vuitton outlet


ralph lauren uk


ray-ban sunglasses


valentino outlet


oakley sunglasses wholesale

dongdong8
17.04.2017 3:40:57

michael kors handbags outlet


adidas ultra boost


calvin klein


mlb jerseys


adidas shoes


polo ralph lauren


christian louboutin shoes


adidas originals


louis vuitton outlet


pandora uk


cheap omega watches


toms shoes


nike outlet


ed hardy clothing


ray ban sunglasses


michael kors


cheap jordans


oakley vault


mont blanc pens


coach factory outlet online


michael kors handbags


polo ralph lauren


adidas originals


pandora charms


christian louboutin outlet


nike air force 1


christian louboutin


cheap ray ban sunglasses


nike air max


toms outlet


birkenstock sandals


tory burch


vans shoes


coach factory outlet


cheap oakley sunglasses


oakley sunglasses outlet


coach handbags


converse shoes


columbia sportswear outlet


nfl jerseys wholesale


adidas nmd


timberland boots


new balance sneakers


le coq sportif chaussures


ray ban sunglasses uk


mlb jerseys cheap


nike air max 2017


michael kors outlet online


hermes bags


coach outlet online


adidas yeezy 350 v2


chelsea jersey


nhl jerseys


michael kors tote bag


kd 9 shoes


michael kors outlet online


polo ralph lauren outlet


michael kors outlet


fred perry polo shirts


coach factory outlet


mont blanc pens


yves saint laurent handbags


asics shoes


nike store


jordan shoes


kate spade handbags


the north face


columbia shoes


cheap oakley sunglasses


new balance


ray ban sunglasses


ray ban sunglasses


nike tiempo legend


cheap jordans


longchamp outlet


pandora outlet


ray ban sunglasses outlet


nike blazer shoes


christian louboutin outlet


reebok shoes


longchamp handbags


michael kors outlet


tiffany co


le coq sportif


ralph lauren shirts


christian louboutin sale


mlb jerseys


adidas yeezy


cheap nfl jerseys


red bottom shoes


nike roshe


coach outlet


coach factory outlet


michael kors handbags


true religion jeans


red bottom shoes


cat boots


gucci shoes


valentino boots


michael kors outlet clearance


michael kors outlet


polo ralph lauren


adidas yeezy 350 boost


nike roshe run


michael kors handbags


lebron 14 shoes


nike huarache


nike air max uk


ray bans


nike cortez


cheap oakley sunglasses


michael kors handbags


nike air max 2017


oakley vault


oakley sunglasses wholesale


coach canada


beats by dr dre


christian louboutin uk


toms shoes


toms shoes


oakley sunglasses wholesale


salvatore ferragamo outlet


vans shoes


adidas nmd


toms outlet


christian louboutin sale


coach outlet online


parker pens


cheap pandora jewelry


ray ban sunglasses wholesale


toms uk


coach outlet store online


ray ban eyeglasses


true religion uk


michael kors handbags


mac cosmetics


cheap jordan shoes


cheap jordans


adidas zx flux


birkenstock outlet


burberry outlet


nike sb


michael kors outlet online


coach factory outlet


birkenstock sandals


oakley sunglasses


fitflops


coach outlet


kate spade


coach outlet


ray ban aviators


coach outlet


fitflops uk


christian louboutin outlet online


nike free run


air max uk


timberland outlet


longchamp handbags


nike roshe run


true religion


burberry outlet


mcm bags


louboutin paris


ralph lauren


lebron 13


true religion outlet


ray ban sunglasses uk


michael kors outlet


supra shoes


polo ralph lauren


michael kors outlet online


adidas trainers


adidas neo


michael kors handbags


kobe 12 shoes


north face


michael kors


ray ban sunglasses outlet


ray ban canada


stan smith adidas


polo ralph lauren


instyler max


fitflops sale clearance


pony shoes


ralph lauren outlet


coach outlet online


burberry outlet


fitflop shoes


coach factory outlet


jordan outlet


replica watches


coach factory


polo ralph lauren


adidas nmd xr1


michael kors outlet


manolo blahnik shoes


michael kors handbags


adidas originals superstar


ferragamo shoes


nike air max uk


lee jeans


michael kors bags


mlb jerseys wholesale


true religion


pandora jewelry


adidas adizero f50


christian louboutin pumps


prada handbags


fila shoes


prada handbags


christian louboutin outlet


nike outlet


prada outlet


ralph lauren


hermes outlet


adidas shoes


coach factory outlet


mbt shoes


air jordan


kobe bryant shoes


oakley vault


adidas outlet


longchamp handbags


ralph lauren polo shirts


nike air max


michael kors bags


nike mercurial victory


adidas stan smith


ray ban sunglasses


ralph lauren polo outlet


pandora jewelry


air jordan shoes


oakley sunglasses outlet


hermes handbags


coach outlet store online


ecco shoes


hermes birkin bag


prada outlet online


ralph lauren


louis vuitton


coach outlet


coach factory outlet


cheap snapbacks


oakley sunglasses


cheap jordan shoes


fitflops


under armour


nike air max


christian louboutin shoes


mizuno running shoes


nike trainers


michael kors handbags


oakley sunglasses


true religion sale


manchester united jersey


coach factory online


ysl handbags


polo ralph lauren outlet


michael kors


fitflops sale clearance


hermes bags


longchamp outlet


converse shoes


yeezy boost 350 v2


vibram fivefingers


puma shoes


adidas yeezy boost 350


adidas outlet


cheap nhl jerseys


levi's jeans


adidas superstar


michael kors outlet clearance


ray ban wayfarer


tory burch outlet


coach handbags


polo shirts


kate spade handbags


ray ban sunglasses outlet


polo ralph lauren


kevin durant shoes


nike air max 2016


michael kors handbags outlet


nike huarache


reebok shoes


ed hardy


coach factory outlet


michael kors outlet online


adidas nmd r1


adidas trainers uk


michael kors uk


michael kors handbags


oakley sunglasses


pandora bracelet


christian louboutin shoes


nike roshe


oakley sunglasses


valentino sandals


true religion jeans


adidas nmd


christian louboutin uk


oakley sunglasses


adidas football boots


coach factory online


nike outlet


hollister clothing


jordans


birkenstock outlet


adidas yeezy boost 350 v2


true religion


mcm outlet


nfl jerseys


coach outlet online


polo ralph lauren outlet


michael kors handbags


ray ban sunglasses


burberry handbags


prada outlet


michael kors handbags


tory burch


nba jerseys


cheap oakley sunglasses


true religion


ralph lauren outlet


nike running shoes


lebron james shoes


20174.17wengdongdong

zzzzz
21.03.2017 2:26:37

ray ban sunglasses


polo ralph lauren


nike free


carolina jerseys


san francisco 49ers jerseys


ghd flat iron


armani exchange


true religion jeans


the north face


hollister clothing


coach outlet store


the north face


philadelphia eagles jerseys


new york giants jerseys


los angeles clippers jerseys


reebok shoes


nike trainers uk


valentino shoes


carolina panthers jersey


cheap michael kors handbags


cheap nike shoes sale


nike air force 1


giants jersey


skechers outlet


ralph lauren outlet


vikings jerseys


salomon boots


browns jerseys


chicago bulls jersey


ralph lauren outlet online


michael kors handbags wholesale


pandora charms


mont blanc pens outlet


miami heat


polo ralph lauren outlet


michael kors


ghd hair straighteners


cheap jordans


los angeles lakers


nike trainers


cheap jordan shoes


cheap mlb jerseys


cheap nhl jerseys


michael kors handbags


ray ban sunglasses


versace shoes


ecco shoes outlet


instyler max


rolex replica


golden state warriors


green bay packers jerseys


nike roshe


saics running shoes


saints jerseys


cleveland cavaliers jersey


lions jerseys


michael kors handbags sale


atlanta falcons jersey


miami heat jersey


supra shoes


michael kors outlet


cheap basketball shoes


north face


dolce and gabbana shoes


michael kors handbags


replica rolex


cowboys jerseys


omega watches for sale


michael kors handbags online


ray bans


replica watches


michael kors handbags


oakley sunglasses


arizona cardinals jerseys


colts jerseys


michael kors outlet store


new balance outlet


nike air huarache


toms shoes


ecco


louis vuitton pas cher


minnesota vikings jerseys


cheap oakley sunglasses


michael kors handbags


longchamp le pliage


bears jerseys


michael kors handbags


pandora jewelry


adidas nmd


nike huarache


birkenstock sandals


mont blanc pens


michael kors outlet


ed hardy


michael kors handbags


michael kors handbags


ray ban sunglasses


michael kors outlet online


air jordan uk


nike air max 90


chaussure louboutin


cheap michael kors handbags


yeezy boost 350 white


tiffany and co outlet


converse trainers


chaussure louboutin pas cher


nike outlet


adidas nmd r1


replica rolex


red valentino


oklahoma city thunder jerseys


nike air huarache


michael kors outlet


jordan shoes


cheap jordans


oklahoma city thunder


seattle seahawks jerseys


steelers jerseys


dolphins jerseys


nike store


san antonio spurs jerseys


hollister


skechers shoes


hermes belts


michael kors handbags


jordan shoes


cleveland browns jerseys


michael kors outlet


michael kors outlet store


adidas nmd runner


louis vuitton sacs


jordan shoes


fitflops


eagles jerseys


packers jerseys


seahawks jersey


nike huarache


michael kors handbags


cheap michael kors handbags


coach outlet


ferragamo shoes


new orleans saints jerseys


michael kors outlet online


cheap jordan shoes


ralph lauren


jacksonville jaguars jersey


michael kors handbags


cheap nba jerseys


michael kors handbags


ralph lauren pas cher


ed hardy clothing


nike huarache


longchamps


nike air huarache


hermes belt


chicago bears jerseys


ravens jerseys


kansas city chiefs jerseys


michael kors handbags


under armour outlet


cheap ray ban sunglasses


michael kors outlet online


49ers jersey


coach


the north face outlet


hugo boss


michael kors outlet clearance


abercrombie and fitch


miami dolphins jerseys


hugo boss sale


nike huarache


michael kors outlet


hugo boss outlet


chicago bulls


michael kors uk


christian louboutin outlet


michael kors handbags


ecco shoes


birkenstocks


dolce and gabbana


ed hardy outlet


dallas cowboys jersey


indianapolis colts jerseys


michael kors handbags outlet


nhl jerseys


toms outlet


michael kors handbags


nike free 5


jimmy choo


omega watches


air force 1 shoes


boston celtics jersey


fitflops sale clearance


salvatore ferragamo


cheap oakley sunglasses


nike blazer low


nike huarache trainers


golden state warriors jerseys


jimmy choo shoes


true religion jeans sale


jets jersey


michael kors outlet


michael kors handbags


michael kors handbags clearance


coach handbags


michael kors handbags outlet


michael kors handbags


michael kors handbags


michael kors outlet


cincinnati bengals jerseys


cheap nike shoes


michael kors handbags


michael kors outlet


canada goose


ray bans


new england patriots jerseys


broncos jerseys


chiefs jersey


michael kors uk


cheap oakley sunglasses


cheap nfl jerseys wholesale


new york knicks


canada goose jackets


abercrombie and fitch kids


kobe 9


michael kors handbags wholesale


new balance shoes


michael kors handbags wholesale


replica watches


cheap nfl jerseys


pandora jewelry


longchamp bags


nba jerseys


michael kors handbags


new york knicks jersey


falcons jersey


reebok outlet


cardinals jersey


lebron shoes


bills jerseys


boston celtics


texans jerseys


instyler max 2


michael kors outlet


michael kors handbags clearance


nike blazer


nike trainers uk


gucci outlet


michael kors handbags


ed hardy uk


adidas nmd


cleveland cavaliers


armani exchange outlet


moncler outlet


michael kors handbags wholesale


michael kors handbags


cheap oakley sunglasses


nike blazer


titans jersey


yeezy boost 350


patriots jerseys


michael kors handbags wholesale


baltimore ravens jerseys


gucci sito ufficiale


san diego chargers jerseys


chargers jerseys


nike tn


new york jets jerseys


air max 90


ray ban sunglasses


raiders jerseys


converse shoes


buffalo bills jerseys


michael kors handbags outlet


detroit lions jerseys


tennessee titans jersey


rolex replica watches


replica watches


sac longchamp


cheap ray bans


michael kors uk


san antonio spurs


michael kors handbags sale


nike outlet store


gucci sale


pittsburgh steelers jersey


los angeles clippers


under armour shoes


gucci borse


oakley sunglasses


ecco shoes


bengals jersey


houston texans jerseys


redskins jerseys


pandora outlet


kobe 9 elite


michael kors handbags outlet


basketball shoes


nike store uk


los angeles lakers jerseys


washington redskins jerseys


denver broncos jerseys


nike tn pas cher


versace


hugo boss sale


dolce and gabbana outlet


oakland raiders jerseys


christian louboutin shoes


fitflops sale clearance


supra shoes sale


oakley sunglasses


oakley sunglasses


michael kors handbags


mlb jerseys


asics shoes


nike trainers


moncler jackets


yeezy boost 350 black


lebron james shoes


salomon shoes


nike blazer pas cher


michael kors outlet


nike roshe run


rolex watches


jaguars jersey


michael kors


tiffany and co


nike blazer pas cher


fitflops shoes


James Foley
28.02.2017 19:21:52

Really impressed! Everything is very open and very clear clarification of issues. It contains truly facts. Your website is very valuable. Thanks for sharing.
http://apkhook.com/
http://apktrek.com/
http://apkandroidstore.com/
http://apkmunch.com/
http://apkmodgamez.com/
http://fileextensionapk.org/
http://apkfileshare.com/

lzm
20.02.2017 9:19:23

pandora rings


michael kors outlet bags


mk bags


mk handbags


michael kors outlet


michael kors outlet


coach outlet


burberry scarfs


sunglasses sm


MIZUNO Shop US


nfl shop


coach australia


michael kors handbags outlet


michael kors outlet


coach outlet


abercrombie fitch


Cheap Ray Ban


abercrombie outlet


michael kors


pandora charms sale online


prada outlet online


prada outlet online


KD 8 shoes


Ralph Lauren


prada handbags


nike shoes australia


authentic prada handbags outlet


michael kors tote


michael kors outlet online


Nike Air Jordan


canada goose jacket


adidas australia


nike outlet


kate spade bags outlet


Yeezy 350


oakley australia


coach purses


Billat


Ray Ban Outlet


Basketball shoes


kate spade


michael kors outlet


mlb shop


nike shoes


oakley frogskins


michael kors


pandora bracelet


pandora rings sale


michael kors bags


kate spade


pandora australia


oakley sunglasses


Michael Kors Outlet


michael kors outlet


nfl jerseys


yeezy boost 350


piumini moncler replica


rayban aviator


Yeezy Boost 350


ugg australia


paul smith sale


ralph lauren


mcm outlet online


official michael kors


michael kors outlet


chanel australia


pandora uk


Nike Hyperdunk 2015


moncler outlet


abercrombie us


michael kors outlet


nike jordan shoes


beats by dre


landing gears


abercrombie outlet


nike shoes


Michael Kors Canada


nike air huarache


nike huarache


prada factory outlet


Nike Jordan Shoes


shoes online


nike lebron shoes


louis vuitton australia


kate spade outlet


pandora charms sale clearance


top sunglasses


abercrombie and fitch


burberry canada


abercrombie and fitch


salomon shoes


pandora necklaces


nike australia


ray ban outlet


moncler jacket


coach outlet


coach factory outlet online


coach carter


timberland boots


prada outlet online


ray ban online


polo online


burberry canada


pandora rings


michael kors outlet


nike jordan shoes


Michael Kors Outlet


pandora australia


ralph lauren australia


major league baseball


burberry outlet


coach factory outlet


pandora rings


pandora uk


louis vuitton outlet


ray ban new wayfarer


mk outlet


michael kors us


tiffany co


air jordan shoes


burberry outlet


Canada Goose Outlet


beats studio


michael kors wallet


nike huarache shoes


pandora rings


prada bags


burberry us


basketball jerseys


moncler outlet


burberry online


canada goose jacket


Coach Outlet Online


Prada Outlet


louis vuitton outlet


Kevin Durant Shoes


hermes bag


prada bags


oakley frogskins sunglasses


Nike Air Jordan


michael kors purses on sale


michael kors


moncler clothing


ray ban sunglasses


michael kors uk


prada bag


nike jordan shoes


michael kors australia


michael kors outlet


prada handbags


prada outlet


moncler jacket


Hermes Outlet


kate spade bags


Oakley Outlet


pandora bracelets


Coach Sunglasses Outlet


prada glasses


prada sunglasses


burberry outlet


michael kors outlet


burberry


michael kors outlet


sunglasses outlet


polo outlet online


asics shoes


pandora rings jewelry


pandora charms


nike id


authentic prada outlet online


michael kors outlet


prada online


coach purse


michael kors outlet


Jordan retro


moncler uk


veronique billat


burberry scarf


prada outlet


michael kors outlet


Mizuno Shoes


coach outlet


michael kors canada


kate spade outlet online


coach handbags


shoes online sale


prada sale


canada goose sale


michael kors jet set tote


Prada bags


michael kors handbags


abercrombie outlet


louis vuitton uk


kate spade


prada outlet online


michael kors italy


coach handbags


kate spade outlet


moncler jacket


ray ban wayfarer


coach factory outlet


Nike Air Max


pandora bracelet


pandora charms


football jerseys


huarache nike


michael kors bags


clk benz


chanel


burberry online


louis vuitton factory outlet


nike outlet


kate spade outlet


burberry outlet


abercrombie outlet


michael kors handbags


coach outlet


coach outlet online


michael kors bags


michael kors outlet


coach outlet


Adidas Yeezy Boost 350


pandora jewelry


basketball jerseys


Prada Factory Outlet


abercrombie outlet


pandora rings


nike australia


michael kors outlet


pandora charms


nike shox shoes


michael kors online


pandora.com


mcm factory outlet


michael kors outlet online


flash sunglasses


coach outlet online


pandora charms


pandora rings


ray ban sunglasses


ups tracking


moncler coats


ate spade handbags


ray ban eyeglasses


oakley sunglasses


moncler jacket mens


coach bags


brand sunglasses


moncler mens jackets


beats headphones


moncler sale


coach outlet


landing gear


pandora australia


football jerseys


prada bags outlet


adidas shoes


abercrombie us


nike lebron james


mlb shop


prada outlet online


ray ban outlet


prada factory outlet online


prada outlet


tiffany co


sunglasses hut


ray-ban sunglasses


kate spade bags


yeezy boost 350


burberry outlet online


coach


coach diaper bag


yeezy boost 350 shoes


ugg slippers


ugg boots


coach australia


ray ban prescription sunglasses


timberland uk


polo outlet


snow boots


salomon hiking shoes


kate spade handbags


abercrombie and fitch


burberry outlet


pandora charms


wholesale


Mizuno Shop Japan


baseball jerseys


Jordan Retro Shoes


Jordan Retro


lebron james shoes


prada bags


michael kors outlet online


michael kors


kate spade black friday


ray ban sunglasses


prada outlet online


abercrombie paris


asics Australia


china wholesale


pandora rings


ray-ban sunglasses


cheap coach purse


coach outlet


coach online


official prada site


Ralph Lauren Polo


michael kors outlet


hockey jerseys


Nike Free


paul smith


baseball jerseys


Free Run


cheap moncler jacket


Mizuno Running Shoes


michael kors black friday


burberry outlet canada


official prada site


michael kors purses


michael kors purses


coach outlet online


burberry outlet canada


prada bags on sale


mens sunglasses


louis vuitton outlet


michael kors outlet


ray-ban sunglasses


michael kors handbags


Oakley Holbrook


coach outlet online


prada official site


kate spade outlet online


longchamp outlet


michael kors factory outlet


prada outlet


prada factory outlet online


sunglasses hut


Hugo Boss Online


michael kors uk


pandora australia


moncler down jackets


paul smith uk


jimmy choo australia


pandora jewelry


prada outlet


Hugo Boss Store


michael kors outlet


yeezy boost 350


prada us


michael kors bags outlet


prada outlet prices


nike air max


michael kors outlet


china factory sale


abercrombie & fitch


baseball jerseys


Hyperdunk 2016


coach factory outlet


pandora necklace charms


prada outlet online


ray ban prescription glasses


mlb.com


pandora princess ring


coach factory outlet


prada purses


abercrombie outlet us


Abercrombie Fitch


coach factory


Coach Outlet


pandora rings


prada outlet


oakley sunglasses


nike jordan


longchamp outlet


coach sunglasses


ray ban sunglasses


pandora bracelet


prada handbags


kate spade black friday


adidas yeezy boost 350


coach outlet


ugg australia


canada goose outlet


Nike Jordans


Chanel Outlet


kate spade outlet


burberry scarf


Pandora Charm


kate spade canada


coach shoes


louboutin shoes


bercrombie Nederland


michael kors purses outlet


burberry purse


Mizuno Wave


coach bag


Hugo Boss Outlet


pandora charms sale


ray ban polarized


Mizuno Shop


Chanel bags Outlet


Nike KD 8


huaraches


coach australia


prada outlet online


Burberry outlet online


michael kors totes


coach outlet


prada factory outlet online


coach outlet store


kate spade outlet


chanel bag


ray ban clubmaster


Coach Outlet Store


ray ban glasses


louis vuitton outlet


mlb store


nike com


air jordan shoes


jordan shoes


moncler outlet


Pandora bracelet


véronique Billat


ugg uk


kate spade outlet


Longchamp Outlet


oakley outlet


Nike Hyperdunk Shoes


shoes sale


canada goose sale online


asics shoes Australia


coach usa


michael kors outlet


air jordan retro


pandora charms


michael kors outlet


michael kors outlet


coach bags


coach outlet


coach outlet


cheap basketball shoes


Coach outlet online


huaraches shoes


jordan retro shoes


nike free run


cheap ray ban sunglasses


burberry outlet online


coach outlet


coach outlet


michael kors outlet


michael kors tote


ray ban aviator


adidas australia


pandora ring


nike store


nike basketball shoes


Kate Spade Australia


mcm outlet


burberry scarf


pandora necklace


nike shox


coach outlet


CHanel Factory Outlet


landinggear


michael kors outlet


pandora jewelry


moncler us


burberry australia


authentic prada outlet online


pandora charms black friday


pandora charms sale


pandora charms uk


burberry australia


burberry outlet


Oakley Holbrook sunglasses


coach sunglasses for women


lzm2.20

Ronnie
19.02.2017 18:27:05

Many people don't know what they will experience when attending an addiction rehabilitation center. Knowing that your addiction will be addressed is one of the most important factors to discovering your ability to overcome your vices.
clash of clans hack apk
game killer
freedom apk
geometry dash apk
gunship battle
nba 2k17 apk
nba 2k15 apk
sb game hacker
itube download

Vashikaran Specialist
17.11.2016 10:15:42

Vashikaran

Vashikaran Mantra

Vashikaran Specialist

DASDSD
24.10.2016 6:28:54

Quester is a Pakistan-based questioning answering website where people can ask questions and we try our best to provide them with the best answers. Anyone can ask any legit question in English or Roman Urdu and we provide answers in the same language format. www.quester.pk

jhonkim
09.09.2016 9:56:50

hi good post Get My Ex Back

guoguo
27.12.2014 3:44:22

abercrombie kids


michael kors uk


fitflops


michael kors handbags


Tory Burch Shoes


canada goose jacket


coach factory outlet


canada goose sale


jimmy choo outlet


timberland earthkeepers


burberry outlet


north face outlet


chi flat iron


jordan shoes


coach factory outlet


fitflop footwear


michael kors outlet online


jordan 13


tods outlet


red heels


michael kors


abercrombie store


christian louboutin


hermes birkin


ugg boots


timberland outlet


adida srunning shoes


abercrombie outlet


ralph lauren outlet


ugg canada


michael kors


red bottom christian louboutin


tods shoes outlet


louis vuitton outlet stores


oakley sunglasses wholesale


ferragamo


beats headphones


michael kors outlet online sale


uggs outlet


uggs on sale


burberry scarf


jeremy scott adidas


polo ralph lauren


louis vuitton outlet online


uggs on sale


jordan 11


cheap jordans


polo ralph lauren


ray ban outlet


burberry outlet online


coach factory


coach outlet


discount oakley sunglasses


cheap beats bydre


hollister kids


oakley outlet


burberry bags


christian louboutin


timberland earthkeepers


air jordan 11


hollister clothing store


burberry handbags


christian louboutin shoes


cheap nfl jerseys


prada outlet


retro 11


michael kors


Tory Burch Outlet


jordan 11s


timberland pro


coco chanel


mont blanc pens


michael kors


kors outlet


belstaff


hollister co


burberry handbags


rayban sunglasses


knockoff watches


concord 11


christian louboutin sale


ugg sale


timberland boots


nike outlet


white timberland boots


ugg boots


bottega veneta outlet


coach factory outlet


louis vuitton handbags


tory burch outlet online


burberry outlet online


canada goose outlet


tods outlet store


ray bans


michael kors outlet


louis vuitton


canada goose


abercrombie store


ugg australia


ralph lauren


ugg slippers


hollister co


burberry handbags


canada goose


tory burch outlet


jordan 11


true religion


ugg boots sale


timberland outlet


michael kors outlet online


timberland outlet


kate spade outlet


ray ban sunglasses outlet


abercrombie fitch


gucci outlet


ugg boots


chanel bags


timberland uk


ray ban wayfarer


louis vuitton handbags


coach outlet


michael kors outlet


timberland canada


black friday 2014


hollister


coach outlet store online


michael kors uk


coach outlet


michael kors outlet online


canada goose outlet


tory burch outlet


mont blanc pens


guess outlet


jordan 11


ugg boots on sale


ray ban sunglass


polo ralph lauren


tory burch shoes


abercrombie store


cheap nfl jerseys


abercrombie and fitch new york


louis vuitton outlet


christian louboutin shoes


canada goose jackets


hollister clothing


true religion jeans


canada goose outlet


marc by marc jacobs


michael kors outlet online


ray bans


hollister clothing


canada goose outlet


ralph lauren polo shirts


kate spade


burberry handbags


chanel outlet


burberry sale


moncler jackets


toms shoes


oakley sunglasses


jordan retro


louis vuitton handbags


timberlands


ugg outlet


michael kors outlet online sale


burberry scarf


hollister kids


black timberland boots


gucci handbags


burberry outlet online


mont blanc legend


oakley sunglasses


the north face


timberland uk


ugg boots


rayban outlet


canada goose jackets


p90x workouts


jordan 11 gamma blue


moncler jackets


abercrombie outlet


coach outlet store online


chanel bags


coach outlet


toms outlet


louis vuitton


louis vuitton


coach outlet stores


chanel outlet


true religion


adidas outlet store


ray ban sunglasses


moncler outlet


ralph lauren outlet


tory burch handbags


burberry bags


canada goose jackets


abercrombie


canada goose


jordan 4


chanel handbags


oakley sunglasses cheap


gucci outlet


juicy couture


true religion


polo outlet


michael kors outlet


supra shoes


uggs outlet


burberry outlet


abercrombie and fitch


kids uggs on sale


chanel bags


true religion jeans


tory burch sale


www.louisvuitton.com


cheap louis vuitton handbags


ray ban aviators


timberland canada


timberland boots


burberry outlet online


timberland uk


tory burch outlet online


dior handbags


adidas wings


ugg boots


chanel online shop


true religion outlet


red timberland boots


oakley vault


ugg boots uk


ugg boots sale


hollister clothing


cheap oakley sunglasses


mont blanc mountain


ray ban sunglasses


louis vuitton


michael kors outlet


coach outlet store online


burberry outlet


adidas shoes


louis vuitton handbags


nike shoes


www.louisvuitton.com


jordan 11 low


burberry scarf


kors outlet


cheap oakleys


oakley sunglasses wholesale


marc jacobs


jordan 11 low


black timberland boots


jordan 8


ralph lauren uk


louis vuitton handbags


burberry sale


timberland boots


michael kors outlet online


canada goose outlet


louis vuitton handbags


red christian louboutin


cheap jerseys


jordan retro 11


Tory Burch


givenchy


abercrombie


ray ban wayfarer


ugg outlet


red bottom shoes


ugg outlet


christian louboutin outlet


chanel


coach outlet store online


beats studio


coach factory outlet


ugg outlet


uggs outlet


christian louboutin outlet


toms shoes


coach factory


toms outlet


ugg outlet


michael kors handbags


lebron james shoes


michael kors outlet


coach outlet store online


canada goose jackets


celine outlet


christian louboutin outlet


jordan concords


imitation watches


rolex watches outlet


cheap nfl jerseys


burberry outlet


ugg outlet


beats by dr dre


louis vuitton outlet stores


coach outlet


timberland boots


fitflops outlet


burberry bags


canada goose jackets


discount uggs


michael kors outlet


hollister clothing


burberry scarf


Tory Burch Shoes


canada goose outlet


canada goose jackets


mont blanc


louis vuitton


oakley sunglasses outlet


oakley sunglasses wholesale


abercrombie and fitch


louis vuitton


coach factory outlet


true religion kids


fitflop shoes


true religion


burberry bags


chanel outlet online


replica rolex watches


cheap uggs


michael kors outlet


louis vuitton


oakley sunglass


uggs outlet


cheap uggs


celine outlet


coach outlet store online


rayban sunglass


louis vuitton outlet


toms wedges


toms promo code


ugg boots


louis vuitton handbags


abercrombie


christian louboutin sale


louis vuitton outlet


true religion sale


louis vuitton outlet


michael kors outlet online


burberry outlet online


ugg boots outlet


kobe bryant shoes


christian louboutin


tory burch flats


red bottoms


jordan 6


insanity workout


michael kors handbags


mulberry


abercrombie


louis vuitton outlet


ugg sale


abercrombie & fitchfitch


canada goose


louis vuitton outlet


michael kors outlet online


replica watches


christian louboutin sale


cheap toms


gucci outlet


coach outlet


oakley sunglasses


hermes belts


canada goose jackets


uggs sale


alexander wang


ugg outlet


oakley sunglass


chanel handbags


louis vuitton


christian louboutin


true religion sale


fitflops


retro jordans


louis vuitton


fendi outlet


burberry outlet


michael kors outlet


ugg boots


true religion jeans


gucci belts


louis vuitton outlet


tory burch outlet


abercrombie


abercrombie & fitch


white timberland boots


jordan 13


canada goose


ralph lauren outlet


kevin durant shoes


toms shoes


fake watches


fitflops clearance


cheap uggs


tods sale


michael kors outlet online sale


oakley sunglasses wholesale


burberry outlet


michael kors outlet


ugg australia


jordan 11 gamma blue


chanel handbags


coach factory outlet


michael kors outlet online


michael kors handbags


jordan 3


kobe shoes


cheap jerseys


hollister clothing store


hollister jeans


jordan 11 columbia


timberland uk


burberry sale


coach outlet


coach factory outlet online


abercrombie


coach factory outlet online


gucci shoes


toms outlet


red timberland boots


canada goose


ray ban glasses


hogan shoes


burberry outlet


cheap uggs


marc jacobs


ugg australia


belstaff jackets


cheap timberland bootstods shoes


hollister outlet


michael kors


christian louboutin outlet


jordan 4


true religion outlet


ghd hair strighteners


adidas outlet


versace outlet


lululemon


gucci outlet


concords 11


abercrombie


burberry


hollister


mont blanc pen


cheap jerseys


toms


ray ban outlet


cheap lululemon


coach factory store online


beats solo


burberry outlet


copy watches


mont blanc


toms canada


timberland


oakley sunglasses


polo ralph lauren home


michael kors outlet sale


timberlands


dolce gabbana


yoga pants


true religion outlet


coach factory outlet


lebron james shoes


burberry outlet online


oakley sunglasses cheap


gucci shoes


rayban sunglasses


Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZY MECZ
ROW Rybnik
4. kolejka PGE Ekstraligi piątek
5 maja
MRGARDEN GKM Grudziądz

KUP BILET ONLINE

Tabela PGE EKSTRALIGA
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
  1
  2
  18
 • 2.
  Cash Broker Stal Gorzów
  1
  2
  2
 • 3.
  Get Well Toruń
  2
  0
  -20
 • 4.
  Betard Sparta Wrocław
  0
  0
  0
 • 5.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  0
  0
  0
 • 6.
  ROW Rybnik
  0
  0
  0
 • 7.
  FOGO Unia Leszno
  0
  0
  0
 • 8.
  Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa
  0
  0
  0

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA