K. S. ROW Rybnik
Fot. Arkadiusz Siwek

Spotkanie z historią żużla w Focus Mall już za nami

2 marca 2015 9

1 marca w galerii Focus Mall w Rybniku odbyło się spotkanie z byłymi zawodnikami ROW Rybnik. Goścmi imprezy byli żużlowcy Andrzej Wyglenda, Jerzy Wilim, Adam Pawliczek oraz autor wielu książek o tematyce żużlowej - Stefan Smołka, którzy opowiadali o latach, kiedy startowali na żużlu. Wydarzenie to poprowadzili Adam Drewniok (basista zespołu Carrantuohill, prywatnie fan żużla) oraz Wacław Troszka. 

Przez najbliższy tydzień będzie można podziwiać w Focus Mall wystawę poświęconą rybnickiemu żużlowi. Mamy tam m.in. stare motocykle, programy żużlowe z dawnych lat, wiele zdjęć, plastrony i kevlary oraz wiele innych rzeczy. Wszystko to można zobaczyć na pierwszym piętrze Focus Mall do 7 marca.

Żużlowcy na spotkaniu opowiadali o swoich przeżyciach, wspomnieniach oraz historiach, przez co kibice z przyjemnością słuchali ich opowiadań. - Najlepiej wspominam lata 80, kiedy nasza drużyna składała się z miejscowych zawodników, z pobliskich dzielnic. To były wtedy najlepsze czasy, kiedy żużel był taki rodzinny. Spotykało się po meczach na ogniskach, a po sezonie były organizowane zabawy - powiedział Adam Pawliczek.

Większość spotkania było poświęcone żużlowi z XX wieku. Pojawiały się jednak również wątki współczesne. - Pocieszające jest to, że mamy teraz takiego żużlowca, który przypomina zawodnika z dawnych lat. Ten żużlowiec nazywa się Kacper Woryna. Jest skromny, nie ma w nim nic z celebryty, a naprawdę zapowiada się na świetnego zawodnikamówił Stefan Smołka.

- Liczę na to, że sprzęt w tym sezonie będzie bardzo dobry. Zresztą w ubiegłym roku motocykle nie były takie złe, ale jakoś nam nie szło - stwierdził Krzysztof Mrozek, prezes rybnickiego klubu. - Jeżeli klub drużynowy dostaje takie wsparcie z miasta to nie możemy tego zepsuć. Musimy iść do przodu i musimy awansować do Ekstraligi. Grant to jest dotacja, czyli pomoc. My zmierzamy do tego, by ta dotacja stanowiła 40 procent budżetu. Absolutnie nie ma opcji, by żyć tylko z grantów. Zapraszam na prezentację drużyny 8 marca, gdzie pochwalimy się dosyć fajnym sponsorem - powiedział sternik ŻKS ROW podczas spotkania w Focus Mall. 

Prezes rybnickiego klubu został również zapytany o szkolenie młodzieży w rybnickim klubie. - Jeśli chodzi o współpracę z Rybkami Rybnik to ona jest chyba najlepsza jaka do tej pory może być. Nie wiem, czy państwo wiecie, ale Rybki korzystają z naszej pomocy sprzetowej - kaski, kevlary, części motocyklowe - wszystko to przekazujemy Rybkom wedle ich potrzeb. Co do zespołu ŻKS ROW to mamy najlepszego fachowca jeśli chodzi o szkolenie młodzieży. Kacper Woryna jeździ fantastycznie, a Robert Chmiel i Kamil Wieczorek są tylko dwa kroczki za nim. Jeśli chodzi o szkółkę to w tej chwili idziemy na jakość, a nie w ilość. Pan Jan Grabowski wprowadził zasady, by w tej szkółce było 5-6 adeptów, a nie 30. Szkolenie w tej dyscyplinie sportu jest zbyt kosztowne, by robić je w sposób masowy.

Krzysztof Mrozek zapytany o zakończony niedawno okrest transferowy odpowiedział: - Powiem nieskromnie, że przed sezonem dostaliśmy 37 ofert od zawodników zagranicznych. Jesteśmy wiarygodni i to jest najważniejsze. A w tym roku? Jeżeli nie awansujemy, to uważam, że miejsce Kacpra Woryny jest w Ekstralidze. Teraz chcę tylko tego, by to właśnie Kacper poprowadził drużynę do Ekstraligi. Chcę, by za pięć lat w składzie ŻKS ROW byli w większości miejscowi zawodnicy. Do tego dążymy. - zakończył Krzysztof Mrozek.

 

 

rico
03.03.2015 19:21:03

Troche wam, żużlowym, zazdroszcze bo wokół żużla w tym mieście coś sie dzieje. Ja chodze na nożną i dupa. Mecz 90 minut i do domu. żadnych spotkań (czy jak to sie mówi ewentów), totalna padlina. Nie mówie nawet o tym, że na żużlu prócz ligi macie jakieś imprezy dodatkowe bo w piłce nie chce im się ściągnąć choćby jakiejś reprezentacji młodzieżowej żeby jakiś mecz eliminacyjny zagrała. Mam nadzieję że to się kiedyś zmieni choć chyba nie za rządów tych ludzi

kleofas
02.03.2015 10:00:24

Fajne spotkanie, nie ma co narzekać. Bardzo ciekawie opowiadał pan Wyglenda, naprawdęwarto było wpaść. I jeszcze jedno - plus dla klubu za tegoroczny kalendarz. Jest super!

kibic
02.03.2015 8:17:03

Dlaczego na takie spotaknia nie są zapraszani Antek, Egon, Korbel, Bem, Klimowicz, Jasiu Nowak, Darek Fliegert, Krzysiu Fkiegert, Andriu Musiolik, Misiu Janik, Mariusz Węgrzyk, i tak dalej ?

gerda
01.03.2015 23:30:27

Nie było egona Antka korbla Bema i innych kicha

kredyt
01.03.2015 21:49:35

Panowie MoPa oddaliby puchary i medale które zaj.....ali to eksponatów byłoby pewno wiecej

DON
01.03.2015 21:16:03

Fajnie było,ale za mało plastronów z czasów K.S. ROW bo tylko jeden .........i mało proporczyków ogólnie wszystkiego za mało..........

Lord
01.03.2015 20:51:44

Rybnik, Wrocław, Toruń, Grudziądz, Zielona Góra, Gorzów, Rzeszów, Leszno, Ostrów i Tarnów. Fajna liga byłaby.

Lord
01.03.2015 20:49:51

" Jeżeli nie awansujemy, to uważam, że miejsce Kacpra Woryny jest w Ekstralidze." Jak już tak prezes mówi to jest pewny awansu, bo chyba nikt nie chce stracić Woryny, oby było podobnie jak w 2013 roku. A tak naprawdę jeśli nie będzie awansu na torze to będzie przy zielonym stoliczku bo tylko my i Ostrów się tam nadajemy.

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZY MECZ

KUP BILET ONLINE

Tabela Nice 1 Ligi Żużlowej
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Orzeł Łódź
  0
  0
  0
 • 2.
  ROW Rybnik
  0
  0
  0
 • 3.
  Zdunek Wybrzeże Gdańsk
  0
  0
  0
 • 4.
  Speed Car Motor Lublin
  0
  0
  0
 • 5.
  Polonia Piła
  0
  0
  0
 • 6.
  Lokomotiv Daugavpils
  0
  0
  0
 • 7.
  GTM Start Gniezno
  0
  0
  0
 • 8.
  Wanda Kraków
  0
  0
  0

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA