K. S. ROW Rybnik

Grigorij Łaguta - sylwetka

3 marca 2016 1

Kolejnym wzmocnieniem jakiego doczekał się nasz zespół to bez wątpienia pozyskanie Grigorija Łaguty. Zawodnik, który od kilku lat z powodzeniem ściga się z najlepszymi jeźdźcami na ekstraligowych torach. Niegdyś ikona Lokomotivu Daugavpils, gdzie rozpoczął swoją ligową karierę w Polsce. W tym sezonie "Grisza" będzie przywdziewać kevlar zielono-czarnych. Jego postawa i wyniki z pewnością w bardzo dużym stopniu będą wpływać na wyniki ROW-u Rybnik. Rosjanin jest kreowany na lidera tegorocznego beniaminka. 

Podobnie jak Andreas Jonsson, Łaguta nigdy nie miał okazji startować w barwach ROW-u. Jego ligowa przygoda rozpoczęła się w Dyneburgu, gdzie przez pięć lat reprezentował tamtejszy Lokomotiv. Już w pierwszym roku swoich startów jeszcze jako junior notował wyśmienite wyniki. Nie inaczej było po awansie "Lokomotywy" do I ligi. Łaguta wręcz nie notował słabych występów. Przenosiny Rosjanina do Ekstraligi były tylko kwestią czasu. Pierwszy kontrakt w najlepszej lidze świata został podpisany po sezonie w 2010 roku. Nowym pracodawcą Griszy został Włókniarz Częstochowa. Działacze tamtejszego klubu absolutnie nie mogli żałować podjętej decyzji. Razem ze swoim bratem Artiomem tworzyli zgraną parę i w nie jednym meczu byli motorem napędowym Włókniarza. Kolejne lata również były obfite w świetne występy. 

Problemy Częstochowy w 2014 roku sprawiły, że Grigorij musiał poszukać innego klubu, by dalej móc mierzyć się z najlepszymi żużlowcami na świecie. Padło na Toruń, gdzie spędził nie do końca udany sezon. Przed rozpoczęciem kolejnych rozgrywek pewne było, że Rosjanin opuści zespół z Torunia. Chętny na zakontraktowanie Łaguty nie brakowało, co potwierdził sam zawodnik - Przyznam, że miałem oferty z wielu klubów, ale ostatecznie zdecydowałem się wybrać Rybnik. Może dlatego, że miasto leży na drugim końcu Polski i jest tu cicho i spokojnie (uśmiech). Myślę, że był to bardzo dobry wybór i miło będę wspominać występy w tym zespole - mówił podczas ostatniej wizyty w Rybniku. 

W czym 31-letni zawodnik upatrywał powody obniżki formy? - Sezon 2014 mógł wpłynąć negatywnie na moją zeszłoroczną formę. Zdarzyły się jakieś kontuzje i małe problemy z poprzednim klubem. Na szczęście wszystko już minęło i teraz jest nowy sezon. Mam teraz czystą głowę i myślę, że może być tylko lepiej - powiedział w styczniu. Z pewnością w tym roku Grigorij może być spokojniejszy. Bez żadnych komplikacji przygotowywał się do nadchodzącego sezonu. Wystąpił nawet w zawodach ice speedwaya.

Niestety próżno nam szukać Łaguty w Grand Prix. Jedyny kontakt z tym elitarnym cyklem to występy podczas GP Łotwy w latach 2006-2009. Rosjanin może jednak pochwalić się tytułem Indywidualnego Mistrza Europy, zdobytym w 2011 roku. Poprzedni sezon w rozgrywkach Speedway European Championship zakończył na 6. miejscu i z pewnością w tegorocznych turniejach nazwisko Łaguty zagości na listach finałów SEC. Przypomnijmy, że 4. finał zostanie rozegrany właśnie w Rybniku, co będzie sporym handicapem dla tego zawodnika. Liczymy, że udany występ 17 września będzie zwięczeniem jeszcze lepszego sezonu w barwach ROW-u Rybnik.

GRIGORIJ ŁAGUTA

Kraj: Rosja
Data urodzenia: 09.04.1984
Status: Senior
Kluby zagraniczne w sezonie 2016: Smederna Eskilstuna (Szwecja)

Poprzednie kluby w Polsce:

 • Lokomotiv Daugavpils 2006-2010
 • Włókniarz Częstochowa 2011-2014
 • KS Toruń 2015
Osiągnięcia:
 • Złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Łotwy (2008, 2011)
 • Srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Rosji (2010)
 • Złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2011)
 • Dzika Karta w GP Łotwy (2006-2009)

 


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA