K. S. ROW Rybnik
Fot. Arkadiusz Siwek. Na zdjęciu: Andriej Karpov

Nasi rywale: GKM Grudziądz

8 maja 2014 11

W niedzielę, jedenastego maja rybniczanie podejmować będą na własnym torze drużynę GKM-u Grudziądz. Przed samym spotkaniem warto poczytać jaki żużel był, a jaki jest w Grudziądzu…

Po raz pierwszy drużynę ligową kibice w Grudziądzu mogli oklaskiwać w 1948, kiedy to Olimpia Grudziądz wystartowała w eliminacjach do DMP i rozgrywkach ligowych zdobywając w tym samym sezonie brązowy medal Mistrzostw Polski, później nie było już niestety tak kolorowo, a drużyna występowała pod nazwami: Olimpia – Unia (1949) i  Unia Grudziądz (1950). Niestety po tym sezonie drużyna nie wystartowała w lidze, a sekcję Unii zlokalizowano w Lesznie…

Kibice musieli czekać ćwierć wieku, żeby ich drużyna znowu startowała w lidze. W roku 1976 powołano do życie Grudziądzką Sekcję Motocyklową, która była filią Stali Toruń. Po dwóch latach w II lidze w sezonie 1979 sekcja usamodzielnia się i przyjmuję najbardziej rozpoznawalną nazwę do dziś, czyli Grudziądzki Klub Motorowy (GKM). Zawodnicy z Grudziądza startowali nieprzerwanie do 1994 pod koniec którego zakontraktowano dwóch zawodników: Henryka Bema i Adama Pawliczka, miał to być przełomowy sezon i był! GKM awansował pierwszy raz po reaktywacji do pierwszej ligi. Trzy sezony startów w pierwszej lidze (po pierwszym sezonie nastąpił spadek i szybki awans w 1997 roku) można śmiało uznać za najlepsze czasy grudziądzkiego speedwaya. Złoty medal MIMP(1998), MDMP (1997) czy brązowy MDMP (1998), a przede wszystkim tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów zdobyty przez ś.p. Roberta Dadosa w 1998 roku to największe sukcesy, w drużynie startowali poza Dadosem m.in.: ówczesny mistrz świata Billy Hamill, Jimmy Nilsen, Jacek Rempała, Robert Kempiński czy Paweł Staszek. Po roku 1999 następuje spadek do drugiej ligi, nazwanej później pierwszą, jeszcze w sezonie 2000 GKM walczy w barażach o ekstraligę, natomiast kolejne sezony nie obfitują już w duże zdobycze punktowe w lidze, wprawdzie w sezonie 2003 grudziądzanie wygrywają w cuglach rozgrywki drugiej ligi i startuję do dziś w pierwszej.

Od tego czasu w Grudziądzu budowana jest perspektywiczna drużyna, mozolnie pnie się coraz wyżej w rozgrywkach na zapleczu ekstraligi, sezony 2008-2009 to jednak ratowanie się przed spadkiem w barażach. Przez fachowców drużyna ta jest zgodnie uważana za jedną z bardziej niespełnionych ekip ostatnich lat. Przed sezonem 2010 dokonano kolejnych wartościowych wzmocnień, do drużyny dołączył najbardziej utytułowany wychowanek Krzysztof Buczkowski wraz z mającym za sobą starty w Grand Prix Tomaszem Chrzanowskim, do tego pozostał doskonale radzący sobie od kilku sezonów młodzieżowiec Artur Mroczka. Był to pierwszy sygnał że grudziądzanie chcą włączać się do walki o najwyższe cele. Piąte miejsce w tamtym sezonie, czwarte w roku 2011, a później dwa razy drugie sprawiły że w tym roku działacze jeszcze bardziej wzmocnili drużynę (Sebastian Ułamek, Daniel Jeleniewski i Daniel Nermark) i głośno mówią, że walczą o awans. Dowodem na to niech będzie zakontraktowanie po dwóch nieudanych meczach Rafała Okoniewskiego.

Tak więc po trzech meczach ze spadkowiczami gospodarzom przyjdzie rywalizować z faworytem rozgrywek o mistrzostwo PLŻ. Goście przyjadą podbudowania po zdecydowanym zwycięstwie nad lokalnym rywalem – Polonią Bydgoszcz, natomiast gospodarze na pewno będą chcieli zmazać plamę po dwóch meczach wyjazdowych w których zdobyli łącznie 58 punktów, a to gwarantuje duże emocje. Jak będzie przekonamy się już w niedzielę. Początek meczu o godzinie 14.00 (prezentacja 15 minut wcześniej). Do zobaczenia na stadionie!

Autor: Marcin Zielonka

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

Tabela Nice 1 Ligi Żużlowej
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  PGG ROW Rybnik
  12
  22
  110
 • 2.
  Arged Malesa TŻ Ostrovia
  12
  18
  -8
 • 3.
  Car Gwarant Start Gniezno
  12
  17
  6
 • 4.
  Unia Tarnów
  12
  17
  16
 • 5.
  Zdunek Wybrzeże Gdańsk
  12
  13
  -32
 • 6.
  Lokomotiv Daugavpils
  12
  11
  -43
 • 7.
  Orzeł Łódź
  12
  7
  -49