K. S. ROW Rybnik
Fot. Adrian Skorupski

Nasi rywale: Orzeł Łódź

29 maja 2014 1

W najbliższą niedzielę do Rybnika zawita drużyna Orła Łódź. To jedna z najmniej utytułowanych drużyn w Polsce, co wcale nie oznacza, że słaba. Wręcz przeciwnie, goście przyjadą do nas wygrać, aby przybliżyć się do rundy Play Off! Poznajmy gości, a właściwie historię żużla w mieście Łódź…

Warkot motocykli usłyszano w tym mieście po raz pierwszy w 1948 roku za sprawą drużyny Dziewiarskiego Klubu Żużlowego. Drużyna pod tą nazwą występowała tylko dwa lata (w 1949 dołączono człon Włókniarz). Dużą ciekawostką jest fakt, że w tych samych latach startowała inna drużyna z Łodzi: Tramwajarz, a rok później Tramwajarz Ogniwo. 1950 to nadal  występy dwóch drużyn: Ogniwa i Włókniarza. Rok ten zapisał się w historii łódzkiego speedway – srebrny medal IMP w barwach Ogniwa zdobył Tadeusz Kołeczek. Po rocznej przerwie podczas, której w Łodzi nie było w ogóle żużla, 1952 roku do rozgrywek powróciło Ogniwo i występowało w nich do 1954 roku, a liderem był wówczas Włodzimierz Szwendrowski. Następczynią tej ekipy była Sparta, która w lidze startowała tylko rok, gdyż szybko została zastąpiona przez Tramwajarza. Właśnie w tym roku historyczny złoty medal IMP zdobył wspomniany wcześniej Szwendrowski. 1957 rok to spadek do niższej klasy rozgrywkowej w której łodzianie występowali do 1964 roku, natomiast już rok później drużyny brakło w ligowych rozgrywkach… Jednak już w 1967 pojawiła się nowa drużyna: Gwardia, startowała ona w lidze do 1980 roku, a najbardziej znani zawodnicy z tamtych czasów to: Edward Kupczyński, Bogdan Krzyżaniak, Stanisław Miedziński, Tadeusz Gortat czy Karol Lis. Po zajęciu przedostatniego miejsca w drugiej lidze, drużynę ponownie wycofano z rozgrywek, tyle, że tym razem kibice musieli czekać na powrót aż do 1995 roku! Co ciekawe w pierwszym meczu po tak długiej przerwie gospodarze zmierzyli się z RKM Rybnik! Goście okazali się lepsi, a do zwycięstwa poprowadzili ich Antoni Skupień, Dariusz Fliegert i Petr Vandirek. Gwiazdą gospodarzy był mistrz świata Sam Ermolenko. Pod nazwą J.A.G Speedway Club łodzianie występowali cztery lata. Kolejne trzy to starty pod nazwą: Łódzkie Towarzystwo Żużlowe, następne trzy to Towarzystwo Żużlowe… W tym czasie (od 1995 roku) Łódź reprezentowali między innymi: Ronnie Correy, Krzysztof Fliegert, Mariusz Fierlej, Marek Hućko, Robert Kessler, Oleg Kurguskin, Robert Kużdżał, Adam Łabędzki, Jarosław Łukaszewski, Piotr Padowski, Mariusz Puszakowski, Piotr Rembas czy Rafał Wilk.

Rok 2005 to powstanie Orła Łódź, który w lidze startuje do dziś. To właśnie Orzeł wyrwał łódzką drużynę z drugoligowego marazmu i od 2011 roku startuje w pierwszej lidze (co ciekawe na inauguracje po awansie, pierwszy mecz – a jakże – z Rybnikiem!) W barwach Orła jeździli w tym czasie tacy zawodnicy jak: Marcin Bubel, Stanisław Burza, Piotr Dym, Freddie Eriksson, Simon Gustafsson, Łukasz Jankowski, Daniel Jeleniewski, Marcin Jędrzejewski , Peter Kildemand, Kenni Larsen, Daniel Pytel, Jacek Rempała, Rory Schlein, Michał i Mateusz Szczepaniak, Rafał Trojanowski czy Magnus Zetterstroem.

Przedsezonowe plany obydwie drużyny miały takie same: awans do pierwszej czwórki. Jeżeli w niedziele wygra Orzeł, przybliży się do realizacji planów, przegrana rybniczan mocno skomplikuje ich sytuacje. Natomiast jeżeli wygra ROW, to pozostanie w grze, z kolei łodzianie raczej nie stracą szans na awans … Jak będzie? Przekonamy się na stadionie, próba toru już o 13.45 w niedzielę!!!

Autor: Marcin Zielonka


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA