K. S. ROW Rybnik
Fot. Arkadiusz Siwek

8.rocznica śmierci Łukasza Romanka. Pamiętamy!

2 czerwca 2014 11

Łukasz Romanek urodził się 21 sierpnia 1983 roku w Knurowie. Wychowanek RKM-u Rybnik. W 2000 roku zdobył licencję żużlową. Reprezentował on przez sześć sezonów barwy RKM-u. Już w pierwszym roku swoich startów wystąpił w finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski i pomógł kolegom z drużyny wywalczyć srebrny medal. Kolejnym jego sukcesem był występ w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów w Pardubicach, gdzie zajął pierwszą lokatę i uzyskał tytuł mistrza. W 2001 roku wystartował również w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Peterborough tam zajął 9 miejsce. 

Następny sezon Łukasz zaczął dobrze, do czasu finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Lesznie. Właśnie tam wraz z Robertem Miśkowiakiem miał nie zbyt ciekawie wyglądający wypadek na torze. Obaj zawodnicy wyszli cało z tego wypadku. Jednak po tym wydarzeniu postawa zawodnika trochę się zmieniła, lecz mimo tego przyczynił się do zdobycia złotego medalu przez RKM Rybnik w finale MDMP. Sezon 2003 był czasem, kiedy zawodnik nie najlepiej pokazywał się w lidze. W tym samym roku podczas zawodów w Rybniku wywalczył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski, a także wraz z Rafałem Szombierskim wygrał finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. 

2004 rok był dla Łukasza ostatnim rokiem startów wśród juniorów. Pokazywał się w tym czasie bardzo dobrze w zawodach indywidualnych. Zajął trzecią lokatę podczas Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz wystartował w finale Srebrnego Kasku w Zielonej Górze, gdzie wywalczył trzecie miejsce. 

W sezonie 2005 nie szło mu w lidze. Gdy w naszym kraju skończył się sezon żużlowy, zawodnik pojechał do Australii. Tam trenował pod okiem Ivana Maugera. Ostatni sezon Łukasza był czasem kiedy to RKM powrócił do ekstraligowego grona po wycofaniu się ekipy z Gdańska. Łukasz nie pomógł drużynie w zdobywaniu cennych punktów. W tym samym sezonie podpisał kontrakt na starty w Arenie Essex Hammers, niestety i tam nie pojeździł zbyt długo. Mimo, że Łukasz był młody i spędził na torach żużlowych sześć sezonów to lista jego sukcesów jest bardzo okazała. 

Łukasz Romanek 2 czerwca 2006 roku popełnił samobójstwo. Był on młodym i utalentowanym zawodnikiem. W tym roku mija ósma rocznica jego śmierci. Dalej możemy się zastanawiać, co skłoniło go do popełnienia takiego czynu. Pamięć o nim w Rybniku nie gaśnie. 

Osiągnięcia: 
2000 
Wicemistrz MDMP (Rybnik) 
2001 
Mistrz Europy Juniorów (Pardubice) 
Finalista MIMP (Częstochowa VII miejsce) 
Finalista MMPPK (Rybnik IV miejsce) 
Brązowy medalista MDMP (Leszno) 
Finalista IM¦J (Peterborough IX miejsce) 
Finalista SK (IX miejsce) 
Finalista BK (Gorzów VII miejsce) 
2002 
Złoty medalista MDMP (Bydgoszcz) 
Uczestnik Finału IMEJ (Daugavpilis XVI miejsce) 
Finalista MIMP (Leszno XVI miejsce - kontuzja w I wyścigu) 
2003 
Młodzieżowy Indywidualny Mistrz Polski (Rybnik) 
Mistrz Polski Par Juniorów (Piła) 
Finalista SK (Bydgoszcz V miejsce) 
2004 
Finalista SK (Zielona Góra III miejsce) 
II wicemistrz Polski Juniorów (Piła) 
2005 
Zdobywca Golden Helmet (Australia)


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA