K. S. ROW Rybnik
Fot. Arkadiusz Siwek

Nasi rywale: PGE Marma Rzeszów

9 sierpnia 2014 4

W niedzielę rybniczanie podejmą na własnym torze jednego z głównych faworytów do zwycięstwa w rozgrywkach pierwszej ligi żużlowej, obecnego lidera rozgrywek: Stal Rzeszów. W historii obydwóch klubów niejednokrotnie dochodziło do ekscytujących pojedynków, nie raz decydujących o Mistrzostwie Polski, ale po kolei…

Sekcja żużlowa z Rzeszowie ma swój początek w 1949 roku, przyjęła nazwę RTKM (Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motorzystów) Gwardia pod tą nazwą drużyna rzeszowska występowała rok przyjmując później nazwę Stal i z tą nazwą kojarzona jest do dziś.

W latach sześćdziesiątych zespół sięga po pięć medali DMP, w tym dwa złote. W latach 1960, 1961 po trzyletniej dominacji Górnika Rybnik to właśnie zespół z Rzeszowa przez dwa sezony króluje w polskim żużlu, by ponownie oddać panowanie rybniczanom aż do 1968 roku… W tym czasie Stal zdobywa jeszcze dwa srebrne medale (1962-1963) i jeden brązowy (1966), a trzon drużyny tworzyli tacy zawodnicy jak: Florian Kapała, Jan Malinowski, Marian Spychała czy Stefan Kępa. Lata siedemdziesiąte to już niestety starty w drugiej lidze bez większych sukcesów, a najjaśniejszym punktem drużyny był Grzegorz Kużniar. Rok 1981 to w końcu upragnione zwycięstwo w drugiej lidze i awans do pierwszej a siłę napędową drużyny stanowili lider Ryszard Czarnecki, Grzegorz Kuźniar i Antoni Krzywonos.

Kolejne lata to walka o utrzymanie się w pierwszej lidze, dopiero rok 1989 rozbudził apetyty rzeszowskich kibiców na lepsze lata dla Stali Rzeszów, otóż do wieloletniego lidera, czołowego jeźdźca w Polsce Janusza Stachyry dołącza Jan Krzystyniak który miał sprawić że ekipa z Rzeszowa miała zacząć się liczyć w walce o wyższe cele… Niestety poza dwoma srebrnymi medalami w rozgrywkach o MPPK (Stachyra i Krzystyniak tworzyli jeden z najlepszych duetów w Polsce) nie udało się wiele osiągnąć. Ba! W roku 1990 doszło nawet do spadku do drugiej ligi! Kolejne lata to balansowanie między pierwszą, a drugą ligą bez znacznych osiągnięć w polskim żużlu, aż nadszedł rok 1998 w którym Stal wzmocniona Piotrem Świstem zdobywa brązowy medal DMP, niestety już w 1999 spada do drugiej ligi…

Rzeszowianie startują tam do 2005 kiedy to uzyskują, m. in. o wygraniu półfinału play off z RKM Rybnik, awans do ekstraligi. Starty w rozgrywkach o DMP trwają dwa lata, a z Żurawiem na plastronie startują między innymi: Nicki Pedersen, Rafał Dobrucki, Scott Nicholls czy Tomasz Chrzanowski. Po spadku w 2008 roku, rzeszowianie w następnym sezonie zajmują trzecie miejsce w rozgrywkach pierwszoligowych, by przed sezonem 2010 znacząco wzmocnić skład i uzyskać awans do ekstraligi. Tym razem znowu nie zagościli tam długo, bo trzy lata. W tym czasie doszło do śmiertelnego wypadku Lee Richardsona, który mocno utożsamiał się z rzeszowskim żużlem. Poprzedni rok zakończył się totalnym rozczarowaniem, gdyż zamiast walki o medale sezon skończył się spadkiem. Ten sezon ma być tylko krótkim epizodem w pierwszej lidze i w Rzeszowie nikt nie wyobraża sobie, żeby było inaczej. Stal bez problemów wywalczyła sobie awans do Play Off, ale na pewno meczu w Rybniku nie odda łatwo. Natomiast ROW musi wygrać, żeby uciekać ze strefy spadkowej. Taka sytuacja gwarantuje duże emocje, które trzeba zobaczyć na własne oczy, dlatego zapraszamy na stadion!

Autor: Marcin Zielonka


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA