K. S. ROW Rybnik
Fot. Arkadiusz Siwek

ROW prognozuje i komentuje, czyli przegląd tygodnia PLŻ (20)

22 sierpnia 2014 3

Tym razem tak się złożyło, że bardziej możemy skupić się na prognozach niż komentarzach. Czeka nas emocjonująca kolejka ligowa w której może dojść do ostatecznych rozstrzygnięć. Ale po kolei. Miniony tydzień to sporo występów zawodników PLŻ, w tym najbardziej prestiżowe, czyli GP i IMŚJ. A w nich świetny występ w Daugavpils miejscowego Kjastsa Puodżuksa któremu niewiele zabrakło, żeby awansować do finału GP Łotwy! Dwa ostatnie miejsca zajęli niestety Chris Harris i Andriej Lebiediew. Dużo lepiej pokazali się pierwszoligowcy w ostrowskim finale juniorskiego czempionatu. Na najniższym stopniu podium stanął Szymon Woźniak, dziesięć punktów zdobył Vaclav Milik, a siedem startujący z dziką kartą Łukasz Sówka. Na krajowym podwórku pewny awans do finału MIMP wywalczył Kacper Woryna, oprócz niego dobry występ zanotował Kamil Wieczorek.

Mnóstwo meczy w ostatnim czasie objechano w Anglii, tam kolejne świetne starty Jasona Doyle’a, bardzo obiecująco spisują się Lewis Bridger, Chris Harris, Vaclav Milik i Dakota North. Poniżej oczekiwań jeżdżą ostatnio Duńczycy: Mads Korneliussen, Hans Andersen i Nikolai Klindt. W lidze szwedzkiej dobrze zapunktował „Bomber”, z kolei bardzo słabo Joonas Kylmaekorpi i Kim Nilsson. Na zapleczu tej ligi świetnie zaprezentował się dawno nie widziany w PLŻ Denis Andersson, nieźle spisali się Okoniewski, Ljung, Bogdanow i Lindbaeck. Zupełnie nie udał się mecz w lidze duńskiej Adrianowi Gale, z kolei zdecydowanie więcej powodów do zadowolenia mieli Hnas Andersen i Kenni Larsen którzy zdobyli po piętnaście punktów. Aż czterech pierwszoligowców wystąpiło w meczu Bundesligi. Imponująco pojechał w nim Rafał Okoniewski - zdobywca kompletu dwudziestu jeden punktów! Niewiele gorszy był Ułamek (14+3), przeciętnie zapunktowali Korneliussen (8) i Klindt (9).

No i tak dotarliśmy do prognoz. Wprawdzie w sobotę odbędzie się finał DMŚJ z udziałem Milika i Lasse Bjerre, ale to raczej nie będzie nas interesowało bardziej niż liga, choć na pewno życzymy Vackowi medalu! W PLŻ dojdzie do ciekawych meczy, możemy poznać spadkowicza do PLŻ 2 - jeżeli Lokomotiv i ROW wygrają u siebie, a Lublin nie zdobędzie punktów w Rzeszowie (będzie o to dramatycznie ciężko, ale nie odbierajmy szanssmiley) to dojdzie do degradacji KMŻ. Trzeba przyznać, że trudno uwierzyć w tym meczu w inne rozwiązanie niż wysokie zwycięstwo lidera rozgrywek. Sporo emocji towarzyszyć będzie pojedynkowi Daugavpils – Bydgoszcz. Wygrana gospodarzy oddali ich od spadku, zgarnięcie pełnej puli pozwoli im wyprzedzić nawet (mimo wygranej ze Startem) ROW i uniknąć baraży. Z kolei na brak punktów w tym meczu nie mogą pozwolić sobie zawodnicy Polonii, którzy ciągle myślą o play off. Mało tego, bydgoszczanie muszą myśleć o wygranej, bo nawet zdobycie w dwóch ostatnich meczach czterech punktów może nie wystarczyć, żeby awansować do pierwszej czwórki. Stanie się tak, jeżeli Orzeł Łódź zdobędzie dwa punkty, a wystarczy im do tego „tylko” wygrać z rzeszowianami w ostatniej kolejce. Pierwszy punkt łodzianie mogą zdobyć już w niedzielę w Grudziądzu jeżeli zdobędą w meczu więcej niż 32 punkty… No i jeszcze „nasz” mecz. Gnieźnianie są praktycznie pewni zdobycia bonusa, który sprawi, że przy porażce Polonii będą na sto procent w play off. Natomiast ROW musi wygrać, bo przegrana oznaczać będzie, że KMŻ zdobywając w ostatniej kolejce trzy punkty zepchnie rybniczan na ostatnie miejsce (trudno zakładać, że ROW będzie w stanie wygrać w Bydgoszczy). Trzeba przyznać, że brzmi to wszystko dość skomplikowanie. Jak widać na dwie kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej jeszcze sporo jest możliwe, potwierdza to, to że liga w tym roku jest niezwykle wyrównana i ciekawa! Smaczku temu wszystkiemu dodaje fakt, iż Trybunał PZM nie ogłosił werdyktu w sprawie Rafała Okoniewskiego, mimo, iż we wtorek zajmował się tą sprawą. Przyznanie racji odwołującym się rzeszowianom mocno zmieni tabelę. Jak będzie – pożyjemy, zobaczymy. A jakie według Was w niedzielę padną wyniki? Moje typy to: Rzeszów – Lublin 58:32, Grudziądz – Łódź 54:36, Daugavpils – Bydgoszcz 50:40, Rybnik – Gniezno 56:34; wiem, że to odważne typowanie. Piszcie swoje!

Autor: Marcin Zielonka


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA