K. S. ROW Rybnik
Fot. Dominik Gajda/TR Nowiny

Nasi żużlowcy zagrali w kręgle. To była prawdziwa integracja!

16 grudnia 2014 3

W sobotę w klubie PINK Bowling&Club w Plazie spotkali się członkowie sekcji bowlingowej Fundacji EdF Polska, zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz znani rybniccy sportowcy. Byli wśród nich oczywicie żużlowcy ŻKS ROW Rybnik.

Na kręgielni pojawił się m.in. Mirosław Małek, znany żeglarz, olimpijczyk z Atlanty. - Grałem raz czy dwa, dzisiaj, jak do tej pory idzie mi bardzo kiepsko, bo jeszcze ani jednej kręgli nie strąciłem. Ja w obiektach zamkniętych czuję się nieswojo, wolę wiatr we włosach. Generalnie widać, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych są zdecydowanie lepsi od nas! – mówił Mirosław Małek.

W kręgle grał również Kacper Woryna, młody żużlowiec ŻKS ROW Rybnik. - Na pewno nie jest to trudniejszy sport od żużla, ale też wymagający – przyznał Kacper.

Był też Janusz Rzymanek, który od lat entuje życdokumentuje życie miasta . - Do tej pory grałem "wirtualnie". Fotografowałem, filmowałem podobne zawody. A to mój pierwszy publiczny występ. Zachęcają mnie do treningów, może warto się nad tym zastanowić – mówił nam Janusz Rzymanek. Na kręgielni spotkaliśmy również Piotra Masłowskiego, wiceprezydenta miasta.

- Nazwaliśmy imprezę RyBoTuDI, czyli Rybnicki Bowlingowy Turniej Drużyn Integracyjnych i mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna. Od wiosny współpracujemy z sekcją bowlingową Fundacji EDF Polska. Oni, w ramach wolontariatu pracowniczego, co tydzień z nami grają, trenują. Są zawodowcami, dla naszych zawodników to frajda, wzajemnie się czegoś od siebie uczymy. – mówiła Anetta Gawrysiak z Klubu Olimpiad Specjalnych Promyk, działającym przy Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rybniku.

Dzięki temu projektowi zawodnicy Promyka posiadają na przykład swoje osobiste kule, nawiercone na grubość palców! Michał Jasiurkowski z niepełnosprawnością intelektualną przeskoczył nawet niektórych zawodników EDF! - Michał ukończył Warsztaty Terapii Zajęciowej, teraz pracuje w magazynie. Po pracy gra w bowling. To jest prawdziwa integracja – podkreśla Anetta Gawrysiak.

- Jestem szczęśliwy, wszyscy zjawili się w komplecie, bez luk w składach – mówił Mariusz Watoła, szef sekcji bowlingowej przy Fundacji EDF Polska.

Przypomina, że projekt rozpoczął się na przełomie maja i czerwca. - Dzięki wsparciu EDF-u, mogliśmy razem trenować na większej liczbie torów, również w wakacje. Poznaliśmy się dość dobrze. To ludzie bardzo szczerzy. Jeśli coś ich boli, to potrafią się zdenerwować, kopnąć, kogoś popchnąć, ale jeśli są szczęśliwi, to tą radość autentycznie widać – mówił Mariusz Watoła.

 

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

Tabela Nice 1 Ligi Żużlowej
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  PGG ROW Rybnik
  12
  22
  110
 • 2.
  Arged Malesa TŻ Ostrovia
  12
  18
  -8
 • 3.
  Car Gwarant Start Gniezno
  12
  17
  6
 • 4.
  Unia Tarnów
  12
  17
  16
 • 5.
  Zdunek Wybrzeże Gdańsk
  12
  13
  -32
 • 6.
  Lokomotiv Daugavpils
  12
  11
  -43
 • 7.
  Orzeł Łódź
  12
  7
  -49