K. S. ROW Rybnik
Fot. Adrian Karpeta/TR "Nowiny"

Piotr Kuczera: Rybnik powinien promować się przez żużel

20 grudnia 2014 40

W piątek prezydent Kuczera spotkał się z kibicami żużlowymi. Kibice chcieli od nowego prezydenta konkretów, ale Piotr Kuczera na razie ich nie dał. - Nie chcę, żeby sport w Rybniku miał tylko swoje pięć minut, jak było to w sąsiednim mieście, gdzie wszystko postawiono na jedną dysycyplinę. Chcę, żeby w rybnickim sporcie nastąpiła stabilizacja. Mógłbym państwa kupować obietnicami, że prezydent Kuczera da to, to, to i to. Nie usłyszycie ode mnie, że prezydent Kuczera da pięć, dziesięć milionów, a może jeden milion czy 500 tysięcy. Chciałbym, żeby sport rybnicki został logicznie podzielony na pewne dyscypliny. Profesjonalna firma, wynajęta jeszcze przez prezydenta Fudalego, zrobiła badania i zaproponowała, by miastio promowało się dyscyplinami takimi jak: żużel, futbol amerykański, baseball i żaglówki. Są to sporty niszowe i nimi miasto może w Polsce zaistnieć – mówił Piotr Kuczera. 

Jakie miasto ma mechanizmy? - Konkursy grantowe, w których jest ponad 6 mln złotych do podziału. Do tej pory było tak, że jeden, drugi, trzeci prezes przychodzili do prezydenta i mówili na przykład: daj na żużel. Ja na żużel nie daję, na żużel, jeśli już, daje rybnicki podatnik. Chcemy finansować sport długofalowo, przynajmniej w perspektywie jednej kadencji – tłumaczył prezydent Kuczera.

Przypomniał, że w kampanii padały różne hasła, m.in. przebudowy toru żużlowego. - Byłem przekonany, że poprzedni prezydent wpisał to zadanie do budżetu miasta. Niestety, nie. Szkoda, że tego toru nie zrobiono tak jak trzeba przy poprzednich przebudowach, bo to wyrzucanie pieniędzy w błoto – mówił prezydent Kuczera. 

Kibice pytali, kiedy ruszy przebudowa toru. Prezydent odpowiedział, że czeka na informację, ile to będzie kosztować. A potem... - Najpierw trzeba zrobić projekt budowlany, którego jeszcze nie ma. Potem zorganizować przetarg, wybrać firmę, która w ekspresowym tempie 3-4 tygodni to zrobi. Jeśli będzie niesprzyjająca pogoda, możemy nie zdążyć przed nowym sezonem – mówił prezydent Kuczera.

Krzysztof Mrozek, prezes klubu żużlowego, dopowiadał, że w razie konieczności pierwsze mecze nowego sezonu będą rozgrywane na wyjeździe. - Żeby była jasność w kwestii projektu - mamy projekt nowej geometrii zaakceptowany przez Polski Związek Motorowy. Teraz czas na projekt budowlany, a potem na procedury zamówień publicznych. Nie ukrywam, że tej sprawie będę uparty i będę nalegał, żebyśmy robili to jak najszybciej - mówił Mrozek.

Prezydent Kuczera sam sobie odpowiedział, czy jest kibicem żużla. - My tam, w tych podmiejskich dzielnicach, zwyczajowo coś ujeżdżaliśmy. Były to komarki dziadka albo jakieś stare simsony. Takie są moje doświadczenia w motoryzacji. Czy prezydent powinien być kibicem jednej dyscypliny, jednego klubu? Stawiam to pytanie publicznie, żeby odłożyć emocje i nad tym pomyśleć – mówił.


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  8
  16
  90
 • 2.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  9
  14
  43
 • 3.
  Motor Lublin
  9
  11
  32
 • 4.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  8
  11
  52
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  8
  10
  30
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  9
  8
  -28
 • 7.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  8
  4
  -48
 • 8.
  PGG ROW Rybnik
  9
  2
  -171
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA