K. S. ROW Rybnik
Fot. Adrian Karpeta/Tygodnik Regionalny "Nowiny"

Zielone światło dla przebudowy toru! Będzie zdecydowanie krótszy

17 lutego 2015 45

W lipcu zostanie poprawiony rybnicki tor żużlowy. To dobra wiadomość dla kibiców, którzy wreszcie zobaczą więcej walki! - Wcześniej słyszeliśmy, że boisko piłkarskie to świętość. Teraz mamy zielone światło na przebudowę toru w taki sposób, jaki zagwarantuje poprawę atrakcyjności i bezpieczeństwa zawodów. Konieczna będzie interwencja w płytę boiska piłkarskiego. Ale te zmiany raz na zawsze zamkną temat przeciągających się zawodów i tworzących się wyrw na wejściach i wyjściach na łukach. Chcemy doprowadzić tor do stanu sprzed modernizacji z 2013 roku, czyli poszerzyć wyjścia, by możliwy był swobodny wjazd w łuki dwóch czy nawet trzech zawodników obok siebie. Będą możliwości przeprowadzenia akcji pod bandą stałą bądź też po krawężniku przy wyjściach. Tego w tej chwili nie ma. Zawodnik, który jedzie pierwszy, dyktuje warunki. Jak on klapuje gazem, to wszyscy tak samo muszą to zrobić – mówi Krzysztof Mrozek, prezes rybnickiego klubu żużlowego.

Tor zostanie skrócony - będzie miał około 330-340 metrów długości (teraz ma 378 m). Poprawi się bezpieczeństwo zawodników - w czasie jednego z wyścigów Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów zmierzona prędkość prowadzącego wyścig Kacpra Woryny wynosiła niemal 110 km/h. Po przebudowie prędkość spadnie do 90-95 km/h. Mniejsza będzie też awaryjność sprzętu. - Im tory są krótsze, jazdy jest mniej, tym silniki dłużej wytrzymują – dodaje Krzysztof Mrozek.

Dziś w Rybniku gościł Włodzimierz Kowalski, przedstawiciel Głównej Komisji Sportu Żużlowego. - Kąty wejścia, łuki po 1,5 roku użytkowania toru w dotychczasowej formie zostały poddane osądowi. W 2013 roku zwracałem uwagę razem z przedstawicielami klubu, że realizowana przebudowa nie jest dobrym pomysłem i nie da się bez szkody dla widowiska żużlowego, opisać toru na boisku piłkarskim. To, co dziś klub proponuje a miasto akceptuje, uważam za możliwe do wykonania. Teraz przygotuję dane wyjściowe do dalszego projektowania – powiedział przedstawiciel GKSŻ.

Inwestorem będzie miasto. - Przedstawiliśmy pełnomocnikowi prezydenta Rybnika Wojciechowi Studentowi stanowisko Głównej Komisji Sportu Żużlowego w zakresie proponowanych zmian. Zagwarantowaliśmy mu, że te zmiany spowodują, że tor na nowo będzie nadawał się do walki, będą mijanki – powiedział Krzysztof Mrozek.

Klub proponuje termin lipcowy całej inwestycji, ma ona potrwać około dwóch tygodni co spowoduje, że bez problemu uda się zmieścić w lipcowej przerwie w rozgrywkach. Zakres prac jest niewielki, więc nie będzie konieczna ingerencja w nawierzchnię całego toru.

 


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA