K. S. ROW Rybnik
Fot. Rybnicka drużyna na ostatniej stronie śląskiej "Panoramy"

Okiem Celta vol. 4. Nowy sezon tuż, tuż, ale i wspomnienia

20 marca 2013 4

No i okazało się, że nie tak łatwo z tym zdjęciem. Niestety do dziś nie ma pewności co to za turniej, ale prawdopodobnie chodzi jednak o Puchar ROW, choć jak podaje w komentarzu „Igła”, punkty widoczne na tabeli to wykluczają. Niech więc zgadywanka nadal pozostaje do rozwiązania, a jeżeli ktoś poda prawidłową odpowiedź ze 100 procentowym uzasadnieniem, założy koronę „eksperta rybnickiego żużla”.

17 marca był dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Tam nie jeżdżą na żużlu, a tak jak wcześniej pisałem, nie wiem czy jakiś Irlandczyk założył „skórę i kręcił kółka na owalu”. Za to mają wspaniałą muzykę, która szczególnie w tym uroczystym dniu na całym świeci brzmi wyjątkowo

Dlaczego o tym? Bo wczoraj, jak każda szanująca się kapela celtycka, zagraliśmy koncert w… Tarnowie-Mościcach. Co to oznacza fanom czarnego sportu dodawać nie trzeba. Mało tego, w centrum kultury przepięknie - dzięki pieniądzom Unii (tym razem nie Tarnów) Europejskiej wyremontowanym. Z okien i tarasu obiektu można obserwować stadion żużlowy. No, ale to co wczoraj zaobserwowałem, nie napawa optymizmem. Na torze pomimo słonecznej pogody i temperatury na lekkim plusie, leżało około 30 cm śniegu. Jak tu myśleć o zbliżających się sparingach? Nie wiem, czy to jest tylko zmartwienie klubów leżących w południowo-wschodniej części kraju. U nas teoretycznie można powoli myśleć o pierwszych ślizgach sezonu, ale ciągle jeszcze mrozi. Dosyć już tej zimy! Narty w kąt i niech zawarczą silniki. O tym , że zawarczą w Rybniku, wiemy po spotkaniu w Boguszowicach. Nie będę komentował i opisywał czegoś, co jest szeroko dostępne we wszystkich mediach. Dodam, że i ja spośród wielu tam byłem i torcik ze smakiem zjadłem.

Wartością dodaną do niniejszych felietonów jest to , że poznaje się nowych bardzo ciekawych ludzi. Otóż wydawało mi się, że znam już wszystkich „pasjonatów” speedway’a z Rybnika i okolic. Nic bardziej mylnego. Na prośbę zawartą w poprzednim felietonie dotyczącą zdjęcia rybnickich żużlowców z „Panoramy”, otrzymałem odpowiedź: Adamie mam takowe. Jak się okazało, jest w Rybniku fan żużla-kolekcjoner posiadający  niesamowite zbiory żużlowych pamiątek: programów , biletów, zdjęć, proporczyków, odznak, dyplomów  itd. Uwierzcie mi – istne muzeum. Największe wrażenie zrobiła na mnie kolekcja plastronów. Kilkaset sztuk!!! Pięknie poselekcjonowanych. Specjalne miejsce oczywiście w innym pomieszczeniu zajmują plastrony z Rybnika. Jak się później okazało, przyczyniłem się do skromnego powiększenia kilkunastu plastronów rybnickich o jeden, którego Irek (bo o nim mowa) nie posiadał. Dodałem jeszcze dwa plastrony Atlasu Wrocław i Polonii Bydgoszcz. Podarowałem je, bo jestem przekonany, że warto powiększyć tak bogatą kolekcję. Oczywiście gospodarz odwdzięczył mi się natychmiast dwoma innymi plastronami (i nie tylko). Otrzymałem oryginalną całą „Panoramę”, choć prosiłem tylko o skan ostatniej strony z żużlowcami. Dlatego dzielę się z Wami przedrukiem tej fotografii.

W związku z tą wizytą nasunął mi się pomysł (za zgodą Irka), aby skontaktować wszystkich fanów mających „coś do wymiany”. Niekoniecznie trzeba wszystkiego szukać na allegro. Można np. zorganizować coś w rodzaju giełdy. Wiem, że swego czasu w rybnickiej bibliotece była organizowana wystawa „80-cio lecie żużla w Rybniku”. A może pani Beata (organizatorka wystawy) przekona „szefów” do udostępnienia pomieszczenia na taką giełdę w bibliotece? Ciekawe, czy byliby chętni. Może raz na jakiś czas o tej samej ustalonej porze. Sam jeżdżę na giełdy staroci (Bytom, Kraków) i szukam ciekawych rzeczy (m.in. winylowych płyt Beatlesów), ale jeszcze nie spotkałem oprócz odznak klubowych innych gadżetów żużlowych. Co Wy na to?

Ale zanim ruszy kolekcjonerska giełda, możecie wymieniać się informacjami na naszej stronie. Chociażby w komentarzach pod moimi felietonami. Wiem, że Irek ogłosiłby następującą prośbę (robię to za niego):

Wymienię pamiątki żużlowe na ….inne pamiątki żużlowe, w szczególności:

 1.        poszukuję wszelkich pamiątek związanych z finałem MŚ Par (Rybnik) z 1985 roku,
 2.        poszukuję wszelkich plastronów żużlowych ze szczególnym uwzględnieniem plastronów rybnickich (fot. 1),
 3.        poszukuję plastronu drużyny ROW-u Rybnik z lat 70-tych – tego, w którym zawodnicy prezentują się na zdjęciu „Panoramy”(fot.2 i 3) .

Osoby zainteresowane proszę o kontakt na adres mailowy plastrony@wp.pl  lub nr gsm 515208221.

Tyle na dzisiaj! Kończę, bowiem Irlandczycy to taki sprytny naród, który dzień Świętego Patryka obchodzi tydzień przed i tydzień po tym dniu. Nas też czeka niezła gonitwa koncertowa. Tydzień przed mamy już za sobą , został jeszcze tydzień po. A następny felieton mam nadzieję napiszę już po pierwszych jazdach – Adam.

PS. Ponieważ dzisiejszy felieton rozpocząłem pisać w poniedziałek po południu, a kończę wieczorem… z przerażeniem patrzę za okno. Czyżby tarnowską zimę przywlekliśmy do Rybnika? Na wszelki wypadek odpukuję w niemalowane drewno. A od przyszłego tygodnia jazda na tor!!!


KUP BILET ONLINE

Tabela PGE Ekstraliga
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Fogo Unia Leszno
  4
  8
  46
 • 2.
  Eltrox Włókniarz Częstochowa
  3
  6
  60
 • 3.
  RM Solar Falubaz Zielona Góra
  4
  5
  -5
 • 4.
  Motor Lublin
  4
  4
  8
 • 5.
  Betard Sparta Wrocław
  4
  3
  -12
 • 6.
  MRGARDEN GKM Grudziądz
  4
  2
  -2
 • 7.
  PGG ROW Rybnik
  4
  2
  -69
 • 8.
  Moje Bermudy Stal Gorzów
  3
  0
  -26
OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

POGODA

Prognoza pogody
Rybnik
Pogoda - Rybnik

SONDA