Jesteśmy zespołem ludzi, dla których żużel jest częścią życia, pasją dającą ogromne emocje. Jako miłośnicy czarnego sportu wiernie towarzyszyliśmy rybnickim żużlowcom podczas wszystkich występów niezależnie od tego, kto trzymał ster rybnickiego klubu. Długotrwałe niepowodzenia oraz krzywdzące słowa krytyki pod adresem rybnickiego żużla zainicjowały w naszych sercach myśl odbudowy dobrego wizerunku i potęgi naszego klubu. Postanowiliśmy połączyć nasze siły, pomysły, determinację i zapał. Wszystko to, by służyć jednemu celowi – wprowadzeniu rybnickiego sportu żużlowego na należne mu miejsce – drużynowego mistrza Polski. Pamiętamy lata świetności rybnickich zawodników, pełne trybuny uśmiechniętych i dumnych kibiców. Tęskniliśmy za tym...

Dlatego 1 sierpnia 2012 roku w Rybniku został powołany do życia nowy żużlowy klub sportowy działający pod nazwą Stowarzyszenie Żużlowy Klub Sportowy „ROW Rybnik”.

ŻKS „ROW Rybnik” było nowym rozdaniem w rybnickiej historii speedwaya. Wyznacznikiem naszego przedsięwzięcia są zasady fair play nie tylko na torze, ale również we wszystkich obszarach działania. Prowadzimy przejrzystą działalność, która pozwoliła nie tylko odbudować zaufanie oraz wiarę w rybnicki żużel, ale przede wszystkim oczyści atmosferę w rybnickim środowisku żużlowym, jednocząc wszystkich miłośników tego sportu.

Kolejnym krokiem w budowie silnej pozycji rybnickiego sportu żużlowego, było powołanie Spółki Akcyjnej K.S. ROW Rybnik, które nastąpiło 14 grudnia 2015 roku. Taką formę działalności rybnickiego klubu zapowiadaliśmy od początku naszego funkcjonowania w tym sporcie – w związku ze startami naszej drużyny w PGE Ekstralidze w sezonie 2016, przyszedł czas na wprowadzenie pomysłu w życie.

Drużyna startuje w rozgrywkach ligowych pod historyczną nazwą K.S. ROW Rybnik S.A., wrócił też tradycyjny herb klubowy z którym identyfikują się tysiące rybnickich kibiców. Jednocześnie Stowarzyszenie ŻKS ROW Rybnik wciąż funkcjonuje – jest udziałowcem powołanej spółki. Od sezonu 2019 rybnicka drużyna występuje w rozgrywkach ligowych pod nazwą PGG ROW Rybnik, co oznacza, że sponsorem tytularnym w sezonie 2019, który zakończyliśmy awansem do PGE Ekstraligi, została największa wydobywcza spółka w Europie - Polska Grupa Górnicza. Pod taką samą nazwą rywalizujemy w sezonie 2020 w najlepszej, żużlowej lidze świata.