K. S. ROW Rybnik
Fot. Zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Woryna

Wspomnienie: 77 lat temu urodził się Antoni Woryna (GALERIA)

15 lutego 2018 1

Jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii tej dyscypliny sportu - jako pierwszy Polak wywalczył medal Indywidualnych Mistrzostw Świata (brąz w Goteborgu 1966). Wynik ten powtórzył cztery lata później we Wrocławiu. Ma na swoim koncie pięć medali Drużynowych Mistrzostw Świata (dwa złote, dwa brązowe i jeden srebrny). Trzy razy stawał na podium Indywidualnych Mistrzostw Polski (1966 - złoto, 1967 - srebro, 1970 - brąz), dwukrotnie sięgał po prestiżowy Złoty Kask.

W lidze Polskiej był wierny drużynie z Rybnika, z którą pod szyldem Górnika i ROW-u wywalczył 12 medali Drużynowego Mistrza Polski, w tym dziewięć złotych. Jest legendą nie tylko polskiego i rybnickiego żużla - w latach 1973 / 1974 startował w lidze angielskiej w barwach Poole Pirates. Tam też do dziś jest bardzo szanowany i można powiedzieć, że w tym sezonie historia łącząca Worynę i Piratów zatoczy koło, bo w składzie tego zespołu znalazł się wnuk Antoniego, Kacper.

Henryk Grzonka, doskonały dziennikarz sportowy związany przez wiele lat z Polskim Radiem, napisał o nim: - Był moim idolem kiedy jako młody chłopak chodziłem na żużlowe mecze a potem wspaniałym starszym kolegą z którym łączyły mnie niezwykłe relacje. Dziś pozostają dobra pamięć o Antku i archiwalne zdjęcia. Jak pisałem encyklopedię żużla Antoni napisał mi słowo wstępne ale także otworzył serce i szufladę ze zdjęciami. Nie mam zdjęcia z małym Kacprem, ale mam z jego starszą siostrą, zrobione w domu wśród żużlowych trofeów. Pamiętam jak kiedyś rozmawialiśmy o malutkim wtedy Kacprze. Powiedział mi wtedy....wiesz chciałbym by jeździł i osiągnął to czego mnie zabrakło.

I wygląda na to, że marzenie Pana Antoniego się spełnia, bo Kacper Woryna jest dziś na dobrej drodze do wielkich sukcesów na żużlowym torze...

W galerii zdjęć jaką możecie obejrzeć poniżej, są ujęcia ze startów Antoniego Woryny w lidze polskiej, angielskiej i w reprezentacji Polski, której przez wiele lat był podporą. Jest też kilka zdjęć prywatnych, w tym jedno z małym Kacprem na dziecięcym rowerku w ogrodzie domu przy ul. Wodzisławskiej, który także był wielką pasją pana Antoniego.

 

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

Tabela Nice 1 Ligi Żużlowej
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  Speed Car Motor Lublin
  14
  26
  187
 • 2.
  ROW Rybnik
  14
  23
  181
 • 3.
  Car Gwarant Start Gniezno
  14
  23
  66
 • 4.
  Lokomotiv Daugavpils
  14
  21
  -4
 • 5.
  Orzeł Łódź
  14
  18
  47
 • 6.
  Zdunek Wybrzeże Gdańsk
  14
  15
  40
 • 7.
  Euro Finannce Polonia Piła
  14
  7
  -149
 • 8.
  Arge Speedway Wanda Kraków
  14
  5
  -368