K. S. ROW Rybnik
Fot. Dominik Tyman

Dominik Tyman przekonuje: Chcę zostać Mistrzem Świata! (WYWIAD)

24 stycznia 2019 0

To może być drugi Rafał Szombierski – mówią o nim niektórzy chwaląc młodzieżowca za to, iż nie boi się i odważnie trzyma gaz. Licencję zdał w czerwcu w Opolu, po ledwie kilku miesiącach treningów!

W tym sezonie pewnym punktem formacji juniorskiej ma być Robert Chmiel. Po odejściu Larsa Skupienia do Wilków Krosno, drugie miejsce juniora pozostaje wolne. Mamy grupę młodych, zdolnych chłopaków, wśród których powinien się wyłonić torowy partner dla Roberta, zdolny zdobywać ligowe punkty. Jednym z nich jest Dominik Tyman, który dopiero w lutym będzie świętował swe 16. urodziny.

Przed Tobą pierwszy sezon w profesjonalnym żużlu. Jak wyglądają Twoje przygotowania, jakie stawiasz sobie cele indywidualne jak i drużynowe na ten rok?

Chce zdobyć jak najwięcej doświadczenia, startować we wszystkich imprezach juniorskich. Oczywiście nie składam broni jeśli chodzi o walkę o podstawowy skład Rybnik w sezonie 2019. Niektórzy mają ode mnie więcej doświadczenia, ale nie stoję na straconej pozycji. Chcę razem z ROW-em wywalczyć upragniony awans do PGE Ekstraligi.

Pierwsze poważne ściganie przed Tobą. Kto będzie Ci pomagał w parku maszyn w tym sezonie? 

Będę korzystał z pomocy mojego Taty. Jest mechanikiem klubowym od wielu lat, więc ma doświadczenie w tym temacie. Na pewno to zaprocentuje w moich wynikach na torze. Tata będzie też w jakimś stopniu wsparcie mentalnym w trakcie zawodów.

Jak będzie wyglądało Twoje zaplecze sprzętowe? Będziesz korzystał tylko z klubowych motocykli czy poszukasz silników również z innych źródeł?

Na początku na pewno będę korzystał z klubowym motocykli. O moje zaplecze sprzętowe akurat martwić się nie musze. Jak już wspominałem moim wsparciem w zawodach będzie mój tata, a moimi silnikami zajmie się Pan Eugeniusz Skupień.

Kto jest dla Ciebie żużlowym idolem?

Moim żużlowym wzorem jest Kacper Woryna. Ma niesamowitą sylwetkę w trakcie jazdy, chciałbym opanować styl jazdy podobny do niego. Nigdy nie odpuszcza. Cenie go również, za to jakim jest człowiekiem poza torem. Naprawdę wiele razy mi pomógł.

Skąd u Ciebie wzięła się smykałka do żużla? W jakim wieku zacząłeś jeździć?

Od 5. roku życia jeździłem na  motocyklu crossowym. Od zawszę miałem smykałkę do motocykli. Gdy miałem 14 lat mój tata wraz z panem Eugeniuszem zaproponowali mi jazdę na motocyklu żużlowym. Parę miesięcy jazdy i w czerwcu udało się zdać licencje.

Jakie masz plany na swoją przyszłość? Co chciałbyś osiągnąć jako żużlowiec?

Poprzeczkę stawiam sobie dość wysoko. Chcę zostać Mistrzem Świata Juniorów, a w dalszej przyszłości dostać się do Grand Prix i zostać Mistrzem Świata. Przede mną wiele lat jazdy i wierzę, że jestem w stanie to osiągnąć. Na trasie radzę już sobie całkiem przyzwoicie, lecz muszę jeszcze popracować nad startami.

 

NAJBLIŻSZY MECZ
PGG ROW Rybnik
niedziela
25 sierpnia
14:30
Unia Tarnów

KUP BILET ONLINE

GALERIA KIBICA

SKLEP KIBICA

OSTATNIO DODANY FILM

Zobacz więcej filmów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!

Tabela Nice 1 Ligi Żużlowej
 • M
  P
  +/-
 • 1.
  PGG ROW Rybnik
  12
  22
  110
 • 2.
  Arged Malesa TŻ Ostrovia
  12
  18
  -8
 • 3.
  Car Gwarant Start Gniezno
  12
  17
  6
 • 4.
  Unia Tarnów
  12
  17
  16
 • 5.
  Zdunek Wybrzeże Gdańsk
  12
  13
  -32
 • 6.
  Lokomotiv Daugavpils
  12
  11
  -43
 • 7.
  Orzeł Łódź
  12
  7
  -49