12 czerwca 2014
Nasi rywale: KMŻ Lublin

15 czerwca o godzinie 16.45 na stadionie przy ulicy Gliwickiej rozpocznie się prezentacja przed meczem ósmej kolejki PLŻ pomiędzy ŻKS ROW Rybnik, a KMŻ Lublin. W mijającym tygodniu kibice w Rybniku mniej interesują się jaka drużyna przyjedzie, natomiast tematem przewodnim jest powrót Rafała Szombierskiego! Ale zgodnie z tradycją przedstawiamy w kilku słowach historię żużla w Lublinie…

Przygoda z czarnym sportem w tym mieście rozpoczęła się w 1956 roku, w tym roku powołano do życia Ligę Przyjaciół Żołnierza, czyli LPŻ. Drużyna pod tą nazwą startowała przez trzy lata, niestety bez większych sukcesów. Najbardziej znani żużlowcy z tych lat to Ryszard Bielecki czy Stefan Kępa. Po tym krótkim okresie, przez kolejne trzy lata nie było słychać warkotu motocykli. Ale już w 1962 roku w Lublinie powstał klub żużlowy MOTOR Lublin. Pod tą nazwą lublinianie występowali przez 34 lata i trzeba przyznać, że z tą nazwą najczęściej kojarzony jest żużel nad Bystrzycą… Przez te wszystkie lata Motor zdobył tylko jeden medal DMP, a było to w 1991 roku i był to medal srebrny. Większość czasu ekipa ta spędzała na zapleczu żużlowej pierwszej ligi, zdecydowanym przełomem w historii speedwaya w tym mieście był awans w 1989 roku i zakontraktowanie na przyszły sezon „profesora z Oxfordu”, czyli Hansa Nielsena. Ruch ten zaowocował masowym napływem obcokrajowców do naszej rodzimej ligi, co wpłynęło na rozwój naszej ukochanej dyscypliny w Polsce. Pierwszy mecz z wielkim mistrzem w składzie odbył się 1 kwietnia, a przeciwnikiem lublinian był… ROW Rybnik! I już w pierwszym meczu Nielsen przegrywa wyścig w polskiej lidze! W dziewiątym wyścigu dnia start wygrywa Egon Skupień i mimo ataków lidera gospodarzy przywozi trzy punkty, niestety w całym meczu ROW uzbierał 40 punktów, co oznaczało przegraną… Wspomniany wyżej medal DMP był jedynym większym sukcesem drużyny po latach świetności już w 1995 roku Motor zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i spada do niższej ligi i od tej pory nie potrafi wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Następny sezon to przeorganizowanie nazwy na LKŻ. Po sezonie 1999, w polskim żużlu utworzono trzecią ligę i po zajęciu siódmego miejsca w drugiej lidze, w sezonie 2000 LKŻ znalazł się w trzeciej… Przez pierwsze dwa sezony, drużyna z Lublina potrafiła wyprzedzić w tabeli tylko Wandę Kraków, ale na szczęcie sezon 2002 to zwycięstwo w rozgrywkach trzeciej ligi i awans. Swój pierwszy mecz beniaminek rozgrywa znowu z drużyną z Rybnika, która tym meczem rozpoczęła marsz do wygrania pierwszej ligi, mecz zakończył się podziałem punktów… Rok 2003 to trzecie miejsce w lidze, a już roku później LKŻ zakończył rozgrywki na drugim miejscu, a awans d pierwszej ligi przegrał dopiero w barażach. Wydawało się wtedy, że w Lublinie wraca wielki żużel, niestety tak się nie stało. Kolejne sezony nie były już tak udane, a po przegranych barażach o utrzymanie w lidze w 2007, w następnym sezonie drużyna z Lublina zniknęła z rozgrywek. Na szczęście po trzech latach startów w nowo nazwanej drugiej lidze pod nową nazwą KMŻ Lublin wracają do pierwszej ligi. Warto dodać, że w 2010 roku awans ten przegrali po barażach z RKM Rybnik… Dzisiejsza drużyna to bardzo solidna ekipa, z równo punktującymi, bardzo doświadczonymi seniorami. Jedynym problemem trenera Mariana Wardzały jest formacja juniorska, która nie spełnia oczekiwań tak trenera, jak i kibiców…

Przez lubelski żużel przewinęło się mnóstwo świetnych zawodników, takich jak wspomniany wyżej Hans Nielsen czy Leigh Adams… Oprócz tych nazwisk, kibice w Lublinie mieli okazję oglądać między innymi: Zoltan Adorjan. Hans N. Andersen, Karol Baran, Bohumil Brhel, Armando Castagna, Robert Dados, Lukas Dryml, Jerzy Głogowski, Daniel Jeleniewski, Jesper B. Jensen, Peter Karlsson, Antoni Kasper, Marek Kepa, Maciej Kuciapa, Chris Louis, Igor Marko, Paweł Miesiąc, Jerzy Mordel, Tomasz Piszcz, Mariusz Puszakowski, Jacek Rempała, Tomasz Rempała, Lee Richardson, Dawid Stachyra, Janusz Stachyra, Michaił Starostin, Dariusz Stenka, Dariusz Śledź, Piotr Świst, Magnus Zetterstroem. Obecna kadra to Robert Miśkowiak, Dawid Lampart, Andriej Kudriaszow, Davey Watt, Cameron Woodward i juniorzy: Arkadiusz Madej, Damian Dąbrowski i Dawid Matura.

Jakim wynikiem zakończy się mecz? W Rybniku wszyscy liczą na zwycięstwo, a niektórzy nawet na bonus. Nasi goście wygrali trzy mecze z rzędu, w tym wyjazdowy w Grudziądzu i będą chcieli podtrzymać dobrą passę. ROW jedzie wzmocniony Rafałem Szombierskim, który w ostatnim swoim meczu przy Gliwickiej (12.08.2007) zdobył w meczu przeciwko Stali Gorzów sześć punktów w czterech startach… W tym samym sezonie po raz ostatni w lidze (nie licząc barażu w 2010 r.) spotkał się Rybnik z Lublinem. Ciekawostką jest, że w Rybniku komplet punktów zdobył Chris Harris… Myślę, że kibice z Rybnika chętnie obejrzeliby powtórkę z rozrywki, zwłaszcza, że RKM zdobył w tym meczu 54 punkty, a to w nadchodzącą niedzielę oznaczałoby zwycięstwo za trzy… Do zobaczenia na stadionie! 

Autor: Marcin Zielonka

 

powrót do listy

Najbliższy mecz

1 czerwca 2024
INNPRO ROW Rybnik

VS

ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Partnerzy